Nová verze Androidu má zajímavé funkce

Venku je nejnovější verze operačního systému Android pojmenovaná po čokoládových sušenkách Oreo.

Nová verze Androidu má zajímavé funkce


První telefony, které by softwarový update měly obdržet, jsou googlovské Nexusy a Pixely, přičemž odborníci očekávají spíš pomalejší distribuci. Nakonec, předchozí verzi Androidu – Nougat – má dodnes nainstalováno asi jen 14 % uživatelů.

Oreo přidává mimo jiné mód obrazu v obraze, umožňující některým aplikacím běžet v malém okénku v rohu obrazovky, nebo efektivnější správu notifikací, které budou moct vývojáři rozdělovat do kategorií, a uživatelé mezi nimi následně vybírat, aby je neobtěžovaly ty nepotřebné, ale zároveň aby nepřišli o ty důležité. Dosud totiž byly notifikace doručovány dle hesla „všechno, nebo nic“.

Dalšími novinkami pak jsou například chytrá funkce kopírovat-vložit (zvýrazňující celou adresu, telefonní číslo či webový odkaz), možnost efektivnějšího nastavení spotřeby RAM a energie, funkce Instant Apps (umožňující některým službám využívat části aplikací bez toho, aby byly v telefonu nainstalované) nebo přepracované emoji, nově připomínající ty z iOS od Applu.

Zmíněný mód obrazu v obraze se může hodit například při sledování YouTube videí v rohu obrazovky, zatímco uživatel pracuje s jinou aplikací. Pro jeho využití je však třeba mít předplacen program YouTube Red a uživatelé Nougatu tak mohou namítnout, že už dnes mohou sledovat YouTube videa ve split-screenu, navíc zadarmo.

Podle odborníků je však tou nejvýraznější změnou obměněná architektura umožňující výrobcům telefonů snáz se softwaru přizpůsobit a současně příliš neomezující vývojaře ve vývinu příštích aktualizací.

V každém případě, Oreo je venku a je na výrobcích telefonů, zda jej zpřístupní na stávajících zařízeních anebo zda jej začnou až předinstalovávat do nových typů.

„Na Googlu pak je, aby se popral s tím, že nová verze Androidu je v tuto chvíli dostupná jen malému množství uživatelů,“ říká Ian Fogg z poradenské společnosti IHS Markit. „Android zpravidla musí být přijat a schválen každým jednotlivým výrobcem a operátorem, takže potrvá měsíce, než se jeho nová verze dostane k nějakému významnějšímu počtu uživatelů.“

Úvodní foto: Magdalena Petrova, IDG


Komentáře