Nová vlna smartphonů podpoří zvýšení podnikové mobility

Tento týden představila nové produkty Nokia a Motorola a příští týden by měl Apple předvést další generaci iPhone. Tyto novinky by neměly uniknout zájmu oddělení IT, protože už nejde o telefony, ale o miniaturní přenosné počítače.

Nová vlna smartphonů podpoří zvýšení podnikové mobility


Nové modely Motorola Droid Razr, které přijdou do prodeje ještě letos, budou vybaveny nejnovější verzí systému Android Jellybean. Poprvé také budou používat jako výchozí webový prohlížeč Chrome. Nové modely z řady Nokia Lumia můžeme očekávat nejdříve ke konci října, protože využívají mobilní systém Windows Phone 8, který ještě není oficiálně nabízen.

Většina nových telefonů podporuje v současnosti nejrychlejší přenosové rychlosti v mobilní datové síti 4G/LTE s přenosovou rychlostí 170/57 Mb/s (mohou samozřejmě využívat i pomalejší, ale celkem rychlé sítě 3G). Smartphony tedy budou mít plnohodnotné připojení k síti, které umožní práci online v reálném čase a bez čekání. V podnikovém prostředí je samozřejmě možno využít vlastní bezdrátové připojení Wi-Fi standardu 802.11n s přenosovou rychlostí až 600 Mb/s. Displeje s úhlopříčkou 4,3 až 4,7 palců a rozlišením na úrovní notebooků nabízejí dostatek plochy i pro složitější grafiku nebo delší texty. Procesory jsou vybaveny dvěma až čtyřmi jádry, což dělá z telefonu víc než jen chytrý terminál.

Mobilní telefon je ale mobilní pouze v případě, že vydrží dlouho pracovat na baterii. V tomto ohledu stojí za zmínku nová řada telefonů Motorola. Na ni upozorňuje například Michael Morgan, vrchní analytik z agentury ABI Research. Ješště důležitější ale podle něj je, jak tyto smartphony zapadají do portfolia služeb Googlu, pod který nyní Motorola patří. „Motorola bude hnacím motorem rozvoje mobility služeb Google s využitím jeho operačního systému Android,“ soudí Morgan.

Nokia se zaměřuje na hardwarové funkce, kterými by novou řadu odlišila od stávající nabídky s OS Windows Phone 7. Kvalitnější displej lépe zvládá prudké změny obrazy a poradí si i s viditelností na přímém slunci. Výdrž baterie řeší podpora bezdrátového dobíjení podle standardu Qi. Vyšší model je navíc vybaven kvalitním fotoaparátem představeným již v souvislosti s uvedením stávající řady.

Podle názoru Tonyho Crippse, hlavního analytika pro zařízení a platformy agentury Ovum, je velkou výhodou Nokie v podnicích možnost úzkého provázání aplikací mezi různými verzemi systému Windows. „Jasnou výhodou pro podniky je, že tato zařízení jsou připravena na integraci se stávajícími produkty Microsoftu a že zjednoduší nasazení vlastních zařízení zaměstnanců (BYOD) do infrastruktury postavené na nových verzích Windows, které budou k dispozici tento rok.“

Vrchní analytik pro telekomunikace agentury Ovum Jan Dawson předpokládá, že rozšíření jednotného uživatelského rozhraní (dříve označovaného jako Metro) i na tablety, notebooky a stolní počítače umožní snadnější práci se smartphony využívajícími toto rozhraní a nabídne jednotné uživatelské prostředí pro všechna zařízení. „Vývojáři mohou vytvářet aplikace jednotně pro všechny platformy, což jim umožní rychlejší nasazování aplikací do telefonů se systémem Windows Phone. Díky tomu bude tato platforma atraktivnější jak pro vývojáře, tak pro uživatele.“

Nová vlna smartphonů ukazuje, že mobilní přístroje nemají nahradit počítače, ale že se stávají osobním přístupovým bodem ke službám, které jsou provozovány prostřednictvím webových serverů nebo specializovaných back-endů, a to jak v internetu, tak ve firemním intranetu.

Úvodní foto: © Scanrail - Fotolia.com


Komentáře