Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (1. část)

Nové verze osvědčených aplikací většinou přicházejí nejen s opravou dřívějších chyb, ale často i s dalšími funkcemi, které ovšem ne vždy vzbuzují u uživatelů právě nadšení. Mnohdy však také přinášejí zvýšené nároky na systém či složitější ovládání. Jak tomu má být u Firefoxu 3.0 se podíváme v dnešním článku, neboť jsme důkladně prozkoumali nedávno vydanou druhou betaverzi tohoto prohlížeče a nyní se s vámi podělíme, na co všechno se můžete těšit.Nové verze osvědčených aplikací většinou přicházejí nejen s opravou dřívějších chyb, ale často i s dalšími funkcemi, které ovšem ne vždy vzbuzují u uživatelů právě nadšení. Mnohdy však také přinášejí zvýšené nároky na systém či složitější ovládání. Jak tomu má být u Firefoxu 3.0 se podíváme v dnešním článku, neboť jsme důkladně prozkoumali nedávno vydanou druhou betaverzi tohoto prohlížeče a nyní se s vámi podělíme, na co všechno se můžete těšit.

Ačkoliv základní vzhled oblíbeného browseru se ve verzi 3.0 nezměnil, při pozornějším pohledu lze najít řadu zajímavých novinek. Některých vylepšení si běžný koncový uživatel pravděpodobně ani nevšimne. Týká se to například nové architektury pro renderování grafiky a textu, která je součástí inovovaného enginu prohlížeče, postaveného na přepracovaném jádře Gecko 1.9. To přináší zlepšení při renderování CSS (kaskádových stylů) a SVG (škálovatelné vektorové grafiky). V novém enginu je také zvýšeno množství bezpečnostních funkcí, včetně ochrany proti malwaru a lepší kontroly přídavných doplňků. Některé další nové možnosti, které dále popíšeme ještě detailněji, jsou však zjevné na první pohled.

Poslední betaverzi Firefoxu 3.0 si můžete samozřejmě vyzkoušet i vy sami, neboť je k dispozici ke stažení z oficiálních stránek Mozilly pro platformy Windows, Mac OS X a Linux a to již i s českou lokalizací. Nicméně mějte na paměti, že se jedná stále o produkt, na kterém se pracuje a zatím zde chybí například podpora pro doplňky (i když některé, jako třeba Adblock Plus s Firefoxem 3.0 beta 2 budou fungovat) a že je tu i několik chyb, například při používání novějšího e-mailového formátu od Yahoo. Ale nyní již ke slibovaným nejvýznamnějším změnám – vybrali jsme jich pět a ty si zde blíže rozebereme.

Snazší stahování souborů

I když Správce stahování ve starších verzích Firefoxu byl vcelku dobrý, uživatelé často sahali po externích download manažerech, hlavně kvůli možnostem navazování přerušeného stahování souborů.Mozilla proto do nového Správce stahování ve Firefoxu 3.0 zabudovala nejen několik vzhledových úprav, které umožňují snadno vidět důležité informace o tom, z jaké adresy, kdy a do jakého adresáře který konkrétní soubor stahujete, ale také je zde konečně schopnost automaticky pokračovat ve stahování, pokud je předčasně ukončená aplikace znovu spuštěna. S Firefoxem 3.0 vás tedy již nečekají žádné časové ztráty, způsobené nutností začít stahovat soubor v takové situaci vždy znovu a to je rozhodně něco, co většina uživatelů jistě ocení.

Vylepšená lišta navigace

Mozilla dále zlepšila v nové verzi Firefoxu funkci automatického dokončování v liště navigace, která se díky tomu stává mnohem užitečnější a použitelnější. Funkce automatického dokončování ve Firefoxu 3.0 totiž nenabízí jen výpis URL adres, které jste navštívili, ale obsahuje také odkazy na adresy v záložkách.

Výpis v liště navíc obsahuje názvy stránek ve zvětšené a dobře čitelné podobě, jak je vidět i z ilustračního obrázku, což výrazně zlepšuje přehlednost a zjednodušuje hledání při návratu na weby, kde jste byli například před několika dny.
Nenechte si ujít:
Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (2. část)

Firefox 3.0 již klepe na dveře

Google a Firefox bojují proti phishingu

Open source - čilý i v 10 letech

Přicházejí nové hrozby pro uživatele internetu, říká CA

Windows XP Service Pack 3 RC je již k dispozici ke stažení!Pokračování nejzásadnějších novinek ve Firefoxu 3.0 je zde.


Komentáře