Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (2. část)

Nové verze osvědčených aplikací většinou přicházejí nejen s opravou dřívějších chyb, ale často i s dalšími funkcemi, které ovšem ne vždy vzbuzují u uživatelů právě nadšení. Mnohdy však také přinášejí zvýšené nároky na systém či složitější ovládání. Jak tomu má být u Firefoxu 3.0 se podíváme v dnešním článku, neboť jsme důkladně prozkoumali nedávno vydanou druhou betaverzi tohoto prohlížeče a v dnešním dokončení se vámi podělíme o zbylé novinky, na které lze již těšit ve verzi finální.Nové verze osvědčených aplikací většinou přicházejí nejen s opravou dřívějších chyb, ale často i s dalšími funkcemi, které ovšem ne vždy vzbuzují u uživatelů právě nadšení. Mnohdy však také přinášejí zvýšené nároky na systém či složitější ovládání. Jak tomu má být u Firefoxu 3.0 se podíváme v dnešním článku, neboť jsme důkladně prozkoumali nedávno vydanou druhou betaverzi tohoto prohlížeče a v dnešním dokončení se vámi podělíme o zbylé novinky, na které lze již těšit ve verzi finální.

Přepracovaný správce záložek

Dřívější správce záložek byl v nové verzi Firefoxu nahrazen jednodušším co do ovládání, ale přesto zlepšeným organizérem bookmarků, který používá známý stromový formát ve stylu Windows Exploreru.To pak přináší jednoduchou a současně rychlou cestu k pročítání a spravování záložek, včetně možnosti bezprostředně editovat názvy bookmarků, lokaci a tagy, místo komplikovaných úprav přes položku Vlastnosti ve starších verzích Firefoxu. Spravování záložek je tak snazší a intuitivnější.

Snadné bookmarkování

S výše zmíněným správcem záložek souvisí i další novinka, které ovlivňuje používání bookmarků a která se při testování osvědčila jako velice užitečná. Jedná se o možnost rychlého vytváření záložek, pouhým dvojklikem myši na symbol hvězdičky, který se zobrazuje v pravé části navigační lišty, za URL adresou.Je také možné přidávat tagy do záložek, což může fungovat jako organizační nástroj. Firefox 3.0 obsahuje též novou položku, umožňující elegantně rozdělit záložky na nejčastěji navštěvované, nedávno přidané a nedávno tagované. Tyto kategorie se pak plní automaticky při běžném používání prohlížeče a je možné do nich kdykoliv nahlédnout.

Lepší využití operační paměti

To, že je Firefox poměrně náročný na paměť, není žádná novinka. Často navíc platí, že nové verze aplikací jsou mnohem „hladovější“, co se množství spotřebované paměti týká, než verze starší a betaverze nového Firefoxu 3.0 se v tomto ohledu stala příjemným překvapením. Vývojáři z Mozilly se pravděpodobně rozhodli na správě a využití paměti zapracovat a i když při spuštění vyžaduje Firefox 3.0 beta 2 o několik stovek kilobajtů operační paměti více, během surfování jeho nároky nestoupají již tak rapidně, jako u Firefoxu 2.0.

Pro ilustraci, například při krátkém používání Firefoxu 2.0.0.11 se využití paměti zvýšilo z úvodních 25 740 KB na 48 968 KB po otevření pěti panelů a spuštění dvouminutového videa z YouTube, zatímco Firefox 3.0 beta 2 se při stejném použití dostal z úvodních 25 848 KB na 46 296 KB využité paměti, což je zhruba o 2,5 MB méně oproti starší verzi prohlížeče. Sice to není žádný oslňující rozdíl, nicméně jak jsem už zmínil, u nových verzí aplikací to bývá často s požadavky na paměť právě opačně, a snahu vývojářů Mozilly je proto potřeba ocenit.
Nenechte si ujít:
Nové funkce, které si zamilujete na Firefoxu 3.0 (1. část)

Firefox 3.0 již (téměř) klepe na dveře

Google a Firefox bojují proti phishingu

Open source - čilý i v 10 letech

Windows XP Service Pack 3 RC je již k dispozici ke stažení!

To tedy byly hlavní novinky, kterých bylo možné si v nové betaverzi Firefoxu 3.0 všimnout, ovšem podle poznámek k vydání by to nemělo být již všechno a máme se tím pádem ve finální verzi ještě na co těšit. Zdá se, že Mozilla úspěšně pokračuje ve své strategii „neopravuj, co není rozbité“ a Firefox 3.0 tedy nemění nic zásadního, na co jsme byli zvyklí z verzí předchozích, ale naopak přidává nové možnosti, které usnadní uživatelům práci.

Otázkou je, zda uvedená vylepšení nebudou někomu připadat jako příliš malý skok na to, že je nový Firefox značen o číslo vyšší verzí než dosud, ale na druhou stranu je potřeba položit si otázku, co nám vlastně ve Firefoxu ještě chybí a příliš věcí to pravděpodobně nebude. Na závěr dodejme, že finální verze Firefoxu 3.0 by se měla objevit v průběhu roku 2008, ovšem spekuluje se, že by to mohlo být snad již v jeho první čtvrtině.


Komentáře