Nový algoritmus Googlu penalizuje stránky s torrenty

Google se zaměří na weby, které porušují autorská práva a sníží jejich umístění ve vyhledávání.

Nový algoritmus Googlu penalizuje stránky s torrenty


Nalézt písničku nebo video na vaší oblíbené stránce s torrenty už by nemuselo být tak jednoduché. Google minulý týden oznámil, že se weby, které jsou opakovaně nahlašované za porušování autorských práv, budou ve vyhledávání objevovat na nižších pozicích.

Na tomto kroku nejvíce vydělají hudební společnosti, Microsoft a porno průmysl. Mezi oběti tohoto rozhodnutí naopak budou patřit vyhledávače torrentů a obsahové weby, které nepatří Googlu.

Amid Singhal, první viceprezident Googlu, na blogu společnosti napsal, že budou brát ohled na nový signál ve svém hodnocení webů: Počet oprávněných požadavků na odstranění z důvodů porušování autorských práv. Stránky, které obdrží vysoký počet těchto oznámení - například FilesTube, ExtraTorrent nebo TorrentHound, klesnou ve výsledcích vyhledávání. O kolik se jejich rank sníží, Google neprozradil.

„Oprávněný požadavek“ většinou určují sami vlastníci práv. „Pouze vlastníci autorských práv vědí, zda je věc autorizovaná, a pouze soud může rozhodnout, zda byla práva porušena. Google nemůže rozhodnout, zda konkrétní stránka porušuje zákon na ochranu autorských práv. I když budou tyto žádosti ovlivňovat pořadí výsledků ve vyhledávání, žádné stránky nebudeme odstraňovat, pokud neobdržíme oprávněnou žádost od vlastníka práv,“ napsal Sighnal.

Weby, které byly z porušování autorských práv obviněny neoprávněně, mohou podat námitku. Společnost však neprozradila, jak by to jejich pořadí ve výsledcích mohlo ovlivnit. Google započítává pouze ty žádosti o odstranění, které jsou podané přes formulář společnosti. Podle blogera v Public Knowledge Johna Bargmayera by mohla nová pravidla povzbudit více společností k vyplňování podvodných žádostí o odstranění.

YouTube, který patří Googlu, touto změnou nebude jako jediný dotčen, protože funguje na odlišném systému. Časem by se výjimka, kterou má YouTube, měla rozšířit i o další populární weby jako je Facebook, Twitter nebo IMDB.

Počet nahlášených webů za poslední rok výrazně stoupl. Před dubnem 2011 bylo zaznamenáno přibližně 300 000 nahlášených URL během jednoho týdne. Tento počet začal v dubnu prudce narůstat a za minulý týden bylo nahlášeno 1,3 milionů URL.

Ve stejném období RIAA v tichosti uznala, že se online sdílení souborů snížilo. V interní prezentaci, která unikla na TorrentFreak poznamenala Victoria Shecklerová, náměstkyně generálního ředitele RIAA, že za minulý rok bylo vyměněno online pouze 15 procent souborů, které podléhají autorským právům. To je o 21 procent méně než v roce 2010.

Úvodní foto: © Christos Georghiou - Fotolia.com


Komentáře