Obliba prohlížeče Chrome stále roste i na úkor Firefoxu

NetApplications.com, auditor návštěvnosti webů, zveřejnil výsledky podílů jednotlivých prohlížečů za měsíc leden. Jak se tato situace od posledního měření změnila?


Oba nejpoužívanější internetové prohlížeče, Internet Explorer i Mozilla Firefox, zaznamenaly v lednu 2010 odliv uživatelů ke konkurenčnímu Google Chrome, který společně se Safari vykázal nárůst počtu uživatelů.

Google Chrome teprve v prosinci 2009 předběhl Safari a obsadil tak třetí místo. Nyní pokračoval v růstu o 0,6 procentního bodu a používá jej aktuálně 5,2 % uživatelů. Jeho obliba roste rychleji než u konkurenčního Firefoxu a podle analytiků dosáhne v září 2011 podílu 10 %.

Internet Explorer ztratil 0,5 procentního bodu na celkových 62,2%. Jeho podíl klesal již tři měsíce po sobě a pokud bude v tomto tempu pokračovat, tak podle analytiků v dubnu 2011 spadne jeho podíl pod psychologických 50 %.

Nejnovější Internet Explorer ve verzi 8 používalo 22,3 % uživatelů, resp. 25,1% ovšem se zapnutým režimem kompatibility. 14,6% uživatelů si prohlíželo webové stránky ve verzi 7 a zastaralou a nebezpečnou verzi 6 používalo v lednu neuvěřitelných 20,1% uživatelů. Google minulý týden oznámil, že tuto verzi přestane ve svých službách podporovat a tím snad donutí uživatele k aktualizaci na nejnovější verzi nebo k přechodu na jeho prohlížeč.

Firefox i přes uvedení nové verze 3.6 zaznamenal pokles a to již druhý měsíc po sobě. V lednu se jeho podíl snížil o 0,2 procentního bodu na celkových 24,4 % a drží se tak stále pod magickou hranicí 25 %, kterou se mu nedaří trvale pokořit. Safari se podle statistik podařilo lehce navýšit podíl na 4,5 % zatímco desktopová Opera slabě poklesla na 2,4 %.Komentáře