On-line kancelář – budoucnost nebo utopie?

Internetové aplikace mají spoustu výhod. Jsou dostupné odkudkoli, kde je připojení k internetu. Nezabírají místo na disku. Často jsou zdarma, a navíc se nemusíte starat o jejich aktualizaci. Bohužel je zde však jedno velké ALE – jakmile jste off-line, nemůžete je používat.


Internetové aplikace mají spoustu výhod. Jsou dostupné odkudkoli, kde je připojení k internetu. Nezabírají místo na disku. Často jsou zdarma, a navíc se nemusíte starat o jejich aktualizaci. Bohužel je zde však jedno velké ALE – jakmile jste off-line, nemůžete je používat.

To si uvědomili také výrobci a vývojáři on-line obsahu, kteří touží po odstranění tohoto nedostatku. Například open source e-mailový klient Zimbra se v březnu dočkal off-line bratříčka s názvem Zimbra Desktop. Mozilla oznámila, že verze 3 jejího internetové prohlížeče Firefox, bude podporovat cachování, které některým on-line aplikacím umožní fungovat i off-line. Adobe zase uvedlo, že jeho framework pro desktopové aplikace Ajax AIR, bude podporovat data také off-line.

Google Gears

Největší haló v tomto směru však způsobil Google, když uvedl beta verzi API (Application Programming Interface) s názvem Gears. To zatím existuje jen jako plug-in do Internet Exploreru a Firefoxu, podporu Gears však slibuje i příští verze Adobe Apollo. Co umožňuje, je fungování on-line aplikací také off-line, a to tak, že potřebná data uloží na lokální disk.

Gears obsahuje tři části - kromě off-line serveru, který slouží jako server pro lokální verze stránek, skriptů, obrázků aj. i lokální databázi a WorkerPool, což je součást, která umožňuje běh časově náročnějších akcí bez zablokování prohlížeče.

S Gears není možné používat libovolnou aplikaci Ajax, ta k tomu musí být přizpůsobena. V tuto chvíli si to můžete otestovat pouze na Google Readeru, a programu Remember the milk (organizér a plánovač), brzy se však jistě dočkáme i podpory dalších aplikací – a to nejen těch kancelářských od Google. Nejedná se totiž o řešení určené pouze pro proprietární software Googlu, které naopak Gears nabízí jako otevřený projekt umožňující podporovat off-line režim libovolné aplikaci napsané v javascriptu.

V aplikaci Google Reader se tak po instalaci objeví volba „offline“. Po přechodu do tohoto stavu jsou potřebná data uložena na lokální disk, v tomto případě jde mimo jiné o zatím dostupných 2 000 článků pro Reader. Software tak lze používat i po přechodu do off-line, ta však pracuje svižněji dokonce i za připojení on-line (díky lokální cache). Po opětovném přihlášení z režimu off-line je Reader a jeho data sesynchronizována s on-line verzí.

Placený ThinkFree

Společnost ThinkFree stojí za vývojem stejnojmenné kancelářské sady ThinkFree Premium složené z internetových aplikací. I ta je nově dostupná hybridně on-line/off-line, a za 7 dolarů měsíčně spojuje to nejlepší z obou světů.

CEO firmy T.J. Kang k tomu říká: „Přístup k nástrojům produktivity odkudkoli, je klíčem k výkonnosti a efektivitě,“ a dodává "...veledůležitým atributem je však také možnost pracovat, pokud se se svým laptopem zrovna nacházíte v oblasti bez připojení k internetu...."

Sada ThinkFree přitom začínala jako čistě desktopový projekt (verze pro desktopy je stále k dostání). Až později dostala podobu základního bezplatného on-line modelu, složeného z textového editoru (Write), tabulkového procesoru (Calc), a programu pro tvorbu prezentací (Show). Premium verze navíc přidává možnost ukládat dokumenty jak lokálně, tak on-line, a zahrnuje synchronizační nástroj, který po opětovném připojení automaticky aktualizuje soubory uložené na serverech ThinkFree.

Hned na začátku si povšimnete, že Write při otevření nabízí dva módy: Quick Edit, který disponuje minimalistickým rozhraním a omezenějšími funkcemi, připomínajíc tak Wordpad. Druhým je Power Edit, v němž Write do jisté míry konkuruje i Wordu – nechybí bohatý panel nástrojů, horní lišta s pravítkem, kreslící nástroje, možnost práce s obrázky, automatická korektura, a velké množství dalších funkcí.

Bohužel nahrávání aplikací Write nebo Calc zabírá až celou minutu, a ukládání (i měnších souborů), trvá průměrně okolo deseti sekund. Navíc ThinkFree není 100% kompatibilní s Microsoft Office, naštěstí však do většiny ano (tak 95 %). To jsou však jediné věci, které lze sadě ThinkFree Premium vytknout. Jinak funguje na podobném principu jako Microsoft Office, na ovládání si nemusíte příliš zvykat (mj. funguje většina klávesových zkratek), a nakonec je to i poměrně levné. ThinkFree Premium funguje v prohlížečích Internet Explorer, Firefox a Safari, na OS Windows, Mac OS X či Linux. Od 1. srpna (kdy skončila betatestovací fáze) stojí měsíční užívání sady ThinkFree Premium 7 dolarů měsíčně.

Komentáře