Opera 10 na dohled aneb co nás čeká za novinky?

Společnost Opera Software vydala první testovací preview svého chystaného webového prohlížeče Opera 10. Ten navíc již ve své alfa verzi byl schopný projít testem webových standardů Acid3 s plným počtem bodů, což by mu mohly jiné prohlížeče, které jsou dostupné ve finálních verzích, závidět.Společnost Opera Software vydala první testovací preview svého chystaného webového prohlížeče Opera 10. Ten navíc již ve své alfa verzi byl schopný projít testem webových standardů Acid3 s plným počtem bodů, což by mu mohly jiné prohlížeče, které jsou dostupné ve finálních verzích, závidět.

Alfa verze prohlížeče Opera 10 obsahuje nejnovější renderovací engine nazvaný Presto 2.2 – ten výrobce chce použít jako základ všech svých verzí desktopových i mobilních produktů. Opera tvrdí, že nové engine zrychluje oproti svému předchůdci Presto 2.1, který se objevil poprvé v Opeře 9.5, o celých 30 %. Další novinkou je nástroj pro automatickou aktualizaci (dosud bylo nutné nové verze Opery ručně stahovat a instalovat) nebo například funkce kontrolující správně napsaná slova v okně prohlížeče (spell checker). Přibylo opět i několik vylepšení interního e-mailového klienta včetně nového editoru HTML e-mailů nebo také funkce pro automatické mazání kopií zpráv, které zůstaly na poštovním serveru po určeném počtu dní.

Preview prohlížeče Opera 10 je dostupné ke stažení pro Windows, Mac OS X a Linux ze stránek výrobce - http://www.opera.com/browser/next/ . Zde jsou také blíže popsané nové funkce, které Opera 10 přinese i s názornými grafickými ukázkami. S vypuštěním finální verze se počítá do poloviny roku 2009 a na jeho začátku by nás již měla čekat první beta verze. Pokud se i vy chcete podílet na zdokonalování tohoto nového browseru, můžete si jej stáhnout a veškeré objevené chyby reportovat na Bug Wizzardu Opery - https://bugs.opera.com/wizard/ .

Výsledek 100 bodů z celkových 100 možných v testu Acid3 se podařilo dosáhnout již referenčnímu buildu od Opery, který byl vydaný 26. března a který je interně používaný pro další vývoj a testování. Test Acid3, za kterým stojí organizace Web Standards Project má za cíl zjistit, jak dodržuje určitý prohlížeč webové standardy a v této své poslední verzi se zaměřuje i na specifikace pro aplikace Webu 2.0. Zatím jediným dalším známým prohlížečem, který byl schopný dokončit jej s podobným výsledkem jako nyní Opera 10 je engine od vývojářů WebKit.
Nenechte si ujít:
Opera 9.51 zvyšuje bezpečnost a stabilitu

Mozilla díky Firefoxu 3.0 posiluje, Opera stagnuje

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Opera 9.5 přináší vyšší rychlost i nové funkce

Opera 9.5 je k dispozici už i v mobilní verzi

To potvrdil i test Computerworldu a zde si můžete porovnat výsledky nejpoužívanějších prohlížečů testovaných pod Windows XP SP3 a Mac OS X 10.5:

Dosažené výsledky v testu Acid3 (ze 100 možných bodů):

-- Opera 10, alpha (XP) -- 100
-- WebKit r38860 (Mac) -- 100
-- Firefox 3.1, nightly build (XP) -- 92
-- Firefox 3.1, Beta 1 (XP) -- 88
-- Opera 9.6.2 (XP) -- 85
-- Chrome 0.4.154.31 (XP) -- 79
-- Safari 3.2.1 (XP/Mac) -- 75
-- Firefox 3.0.4 (XP) -- 71
-- Firefox 2.0.018 (XP) -- 52
-- IE8 Beta 2 (XP) -- 21
-- IE7 (XP) -- 12


Komentáře