Opera 9.5 přináší vyšší rychlost i nové funkce

V tomto týdnu byla uvolněna finální verze oblíbeného prohlížeče 9.5 a je nyní k dispozici ke stažení i v českém jazyce. Jaké konkrétní noviny a vylepšení tento prohlížeč přináší?V tomto týdnu byla uvolněna finální verze oblíbeného prohlížeče 9.5 a je nyní k dispozici ke stažení i v českém jazyce. Jaké konkrétní noviny a vylepšení tento prohlížeč přináší?

Finální verze Opery 9.5 přichází po dvou betaverzích, které byly k dispozici pro veřejné testování. Je k dispozici pro download ze stránek výrobce pro operační systémy Windows, Mac OS X, Linux, FreeBSD a Solaris. Konkrétně má mezinárodní verze pro Microsoft Windows délku 8,5 MB.

Co konkrétně nová Opera 9.50 nabízí? Hlavním vylepšením má být vyšší bezpečnost, které je docíleno zvýšením ochrany uživatele proti podvodných webových stránkám a schopnost jejich blokování. S tím souvisí i podpora EV certifikátů (neboli certifikátů s rozšířenou validací, které se vyznačují vyšší bezpečností a jejich podpora je zahrnuta i v konkurenčním Firefoxu 3.0 a Internet Exploreru 7) či zjednodušené vyhledávání obrázků pomocí Google a informací z Wikipedie. Změn se dočkalo i uživatelské rozhranní, neboť přibylo speciální menu pro práci s vybraným textem, který je současně linkem, zlepšena byla spolupráce s externími prohlížeči zdrojových kódů či funkce Opera Link nebo například také práce s e-maily.
Nenechte si ujít:
Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

Pět věcí, kterými vás nadchne Internet Explorer 8.0

Další testovací verze prohlížeče Firefox 3.0 vypuštěna

Firefox 3.0 versus Internet Explorer 8.0 – jak pokračuje jejich vývoj?

Firefox 3.0 má menší nároky na paměť než Opera a IE7

Kromě opravy řady chyb má také nová verze přinést vyšší kompatibilitu, až dvojnásobnou rychlost (podle slov výrobců při srovnání s verzemi 9.2x) i stabilitu a také třeba vylepšenou práci s RSS kanály a záložkami. Měla by si lépe problémů s testem ACID3 a přibyla také podpora 64bitových systémů. Kompletní seznam změn lze najít tady.

Nová Opera tedy rozhodně stojí za vyzkoušení, protože svými funkcemi se může směle rovnat všem moderním konkurenčním prohlížečům. Přesto podle posledních měření společnosti Net Applications zaujímají všechny verze tohoto browseru dohromady pouze 0,71 % celosvětového trhu webových prohlížečů a lze jen doufat, že verze 9.50 pomůže toto skóre vylepšit. Informace o těchto podílech jsou k dispozici na stránkách Market Share.

A jaký je váš názor na novou Operu? Myslíte, že se prosadí víc než starší verze? Podělte se o něj s námi v diskuzi k článku.


Komentáře