Opera Mini v číslech: Zájem uživatelů prudce roste

Společnost Opera Software opět zveřejnila několik zajímavých statistik týkajících se jejího webového prohlížeče Opera Mini určeného primárně pro mobilní telefony.


Podle posledních údajů ze zářijového v reportu State of the Mobile Web, který je aktualizován každý měsíc, je prohlížeč Opera Mini nainstalován a používán již na 35,6 milionech mobilních telefonů, což je o 11,5 % více, než tomu bylo v srpnu. Jedná se o další výrazný skok, neboť také během srpna zaznamenala Opera Mini z globálního hlediska 10% nárůst používanosti a meziročně šlo o 147 %. Podle statistik bylo celosvětově pomocí tohoto prohlížeče zobrazeno jen za září 15 miliard webových stránek a přeneseno bylo celkem 227 000 000 MB dat, což je oproti srpnu nárůst o 8,7 %.

Mezi nejnavštěvovanější webové stránky (pomocí Opery Mini) patří Facebook, Google, Yahoo a Wikipedia. Opera navíc přišla s dalším argumentem, proč tento mobilní prohlížeč používat – podle jejích měřeních údajně ušetří ročně svých uživatelům částku odpovídající 66 dolarům za přenesená data, neboť díky kompresi (která dosahuje 90 %) jsou při surfování přenášené menší objemy dat a uživatelé pak platí menší poplatky. Tato výhoda se však týká jen těch, kteří nemají neomezené datové tarify.

Opera dále zveřejnila, že jen v 10 zemích, kde se Opera Mini nejvíce používá (patří mezi ně například Rusko, Spojené státy, Čína, Indie nebo Velká Británie) uživatelé díky zmíněné kompresi ročně ušetří v součtu 9 miliard dolarů. Jon von Tetzchner, CEO společnosti Opera Software je přesvědčený, že uživatelé mobilních telefonů jsou z hlediska využití webových prohlížečů velmi slibná skupiny, neboť mobil dnes používá více než polovina světové populace a jeho společnost dělá přístup k webu díky technologii komprese dat údajně více dostupný pro co nejširší společenské vrstvy.

Poslední stabilní verzí Opery Mini je 4.2, nicméně výrobce v současnosti intenzivně pracuje na vývoji páté verze prohlížeče, který v minulý měsíc uvolněné beta verzi přináší takové funkce, jako je využití panelů (tzv. tabbed browsing), manažer hesel, jenž ukládá uživatelské loginy a hesla pro on-line účty např. k sociálním sítím či e-mailovým schránkám do paměti mobilního přístroje nebo také novou úvodní obrazovku, která nyní obsahuje tabulky s devíti nejoblíbenějšími weby (tzv. Speed dials), které mohou být nastaveny uživatelem. Lišta s adresami automaticky nabízí nejnavštěvovanější URL adresy. Dále v Opeře Mini 5 byla přepracována ovládací tlačítka, byla provedena optimalizace pro mobily s dotykovým displejem a novinkou je i automatická detekce, zda text neutíká z obrazu.Komentáře