Operátoři IP telefonie v Česku propojili své sítě

Poskytovatelé telefonních služeb, sdružení v Asociaci operátorů digitální telefonie, zahájili plný provoz společného propojovacího uzlu. Ten umožňuje vzájemné předávání hovorů přímo mezi sítěmi zúčastněných členů, a to bez využití tranzitu přes tradiční telefonní síť.Poskytovatelé telefonních služeb, sdružení v Asociaci operátorů digitální telefonie, zahájili plný provoz společného propojovacího uzlu. Ten umožňuje vzájemné předávání hovorů přímo mezi sítěmi zúčastněných členů, a to bez využití tranzitu přes tradiční telefonní síť.
Propojení je realizováno prostřednictvím internetového protokolu (VoIP), a to jak na vyhrazených spojích, tak na páteřní síti internetu. K signalizaci je použit Session Initiation Protocol (SIP) ve verzi 2.
„Společný uzel je samozřejmě jen jednou z možností, jak lze partnerské sítě vzájemně propojit. Po
zvážení okolností však tuto variantu nakonec všichni operátoři sdružení v AODT upřednostnili“, říká
Roman Vithous, výkonný ředitel asociace. „Takové řešení totiž umožňuje již nyní lepší řízení kvality služby, je ekonomičtější a do budoucna usnadní doplnění o další funkcionality, jako je již připravovaná vlastní on-line dostupná databáze čísel přenesených do sítí členů, či zatím zvažované zpřístupnění volání našich klientů do globální sítě Univerzálních personálních telekomunikací, které doposud žádný český telefonní operátor nenabízí", dodává Vithous.
Asociace mimo jiné v současné době též analyzuje klady a zápory technologie ENUM z pohledu
operátorů a reálné možnosti jejího využití, včetně testování vlastního modelu neveřejného, tzv.
operátorského ENUM. Zabývá se také příbuznou technologií směrování hovorů podle ISN, vycházející
ze systému numerických internetových domén dle RFC3219.
Asociaci založila minulý rok pětice českých operátorů poskytujících zákazníkům hlasové služby prostřednictvím internetového protokolu: Český bezdrát., FAYN Telecommunications, IPEX, MATTES AD a Voinet.


Komentáře