Optiky až do domu s propustností až 100 Mb/s se nově dočká Brno

Společnost Smart Comp, provozovatel optické sítě Netbox, plánuje podle svých slov v Brně vybudovat optickou síť FTTH (Fibre-To-The-Home), a to na architektuře Cisco. Díky této technologii budou moci vybrané domácnosti využívat v rámci jediného připojení služby triple-play, tedy přístup k internetu, digitální televizi a VoIP telefonii. Do září 2009 plánuje Smart nabídnout tyto služby v přibližně 6 600 domácnostech v brněnských lokalitách Žabovřesky, Kamechy a Kouzelné Medlánky.Společnost Smart Comp, provozovatel optické sítě Netbox, plánuje podle svých slov v Brně vybudovat optickou síť FTTH (Fibre-To-The-Home), a to na architektuře Cisco. Díky této technologii budou moci vybrané domácnosti využívat v rámci jediného připojení služby triple-play, tedy přístup k internetu, digitální televizi a VoIP telefonii. Do září 2009 plánuje Smart nabídnout tyto služby v přibližně 6 600 domácnostech v brněnských lokalitách Žabovřesky, Kamechy a Kouzelné Medlánky.
„Díky nově budované síti, která přivede optiku přímo do vybraných domácností, budou moci jejich obyvatelé přijímat digitální data, hlasové, TV a video služby nové generace. Technologii FTTH jsme zvolili z důvodu delší životnosti a lepší návratnosti investice. Nová síť bude například dimenzována na rychlost až 100 Mb/s a bude odolnější vůči různým externím vlivům,“ řekl Marek Bukal, předseda představenstva a ředitel strategického plánování a rozvoje společnosti Smart.
Projekt začal v srpnu 2008 projekčními pracemi, následoval výběr a testování vybraných technologických řešení. Zahájení stavebních prací se očekává v lednu 2009. Pro první čtvrtletí roku 2009 je v plánu přivést optickou síť do prvních 1600 bytů v nově budovaném sídlišti Kamechy. V druhém čtvrtletí roku 2009 by mělo být připojeno dalších až 5000 domácností v brněnských lokalitách Žabovřesky a Kouzelné Medlánky.
FTTH technologie má několik výhod pro operátory, a to zejména z pohledu celkových nákladů. Přestože zřizovací náklady jsou vyšší než u tradičních metalických sítí, následný provoz a servis jsou mnohem levnější. Nižší jsou pro provozovatele také náklady na spotřebu elektrické energie, protože síť FTTH vyžaduje menší počet aktivních prvků.


Komentáře