Palm se chystá na ofenzívu na trhu smartphonů

Šest měsíců poté, co společnost Palm začala prodávat smartphone Treo Pro za 549 dolarů, začne tento přístroj nabízet mobilní operátor Sprint Nextel za 200 dolarů pod podmínkou uzavření smlouvy na 2 roky. Větší pozornost je ale upírána na uvedení nového modelu Pre s WebOS.


V důsledku náročného ekonomického prostředí a také menšího zájmu o starší smartphony firmy Palm bude podle odhadu zisk firmy za toto čtvrtletí o 85 až 90 milionů dolarů nižší než za stejné období v minulém roce. Společnost proto upírá svůj pohled k novému modelu, který má potenciál posunout ji dopředu.

Výkonný ředitel Ed Colligan uvedl, že očekávaný smartphone Palm Pre postavený na novém WebOS, půjde do prodeje v první polovině tohoto roku. Zmínil také neobvykle velký zájem o toto zařízení a o WebOS, který firmu Palm znovu ujistil o správnosti jejich dlouhodobých projektů a schopnosti znovu dostat společnost na první pozici hlavního novátora na rostoucím trhu smartphonů.

Minulý říjen, měsíce před představením Pre, někteří analytici mluvili o rozhodnutí Palmu prodávat Treo Pro odblokované jako o zoufalém kroku. Jeden z analytiků, Philip Redman ze společnosti Gartner, řekl, že prodej odblokovaného Treo Pro vypadá jako poslední skutek před smrtí firmy Palm. Dnes si skoro totéž myslí, o prodeji Treo Pro v prodejnách firmy Sprint.

Redman a několik dalších analytiků je přesvědčeno, že navzdory novinkám okolo Treo Pro, veškerá pozornost okolo firmy Palm je upřena na uvedení modelu Palm Pre. Jiný analytik firmy Gartner, Ken Dulaney, tvrdí, že firma Sprint, která bude mít nějaký čas exkluzivní právo na prodej modelu Pre, tuto výhodu získala na oplátku za nabízení Treo Pro.

"Všechno závisí na Pre," je přesvědčen Dulaney. "V Palmu se teď vše točí jen kolem Pre".

Funkcionáři firmy Palm tvrdili, že prodávali Treo Pro odblokovaný proto, aby ho jeho majitelé mohli používat i v jiných sítích GSM. Nate Dyer, analytik ve firmě Yankee Group Research, si ovšem myslí, že to bylo proto, aby Palm získal partnery, kteří by nabízeli jejich smartphone. Také tvrdí, že cena 549 dolarů je nepřístupná, když většina smartphonu na trhu se prodává buď za 99 nebo za 199 dolarů.
 
Na finanční zprávu reaguje Dyer zajímavě: "Jako kdyby chtěl Palm naznačit analytikům a investorům, ať vydrží, dají mu další šanci a pár dalších čtvrtletí na to, aby se vzpamatoval". Dále si myslí, že Pre přijde na velmi přesycený trh smartphonu, který už teď opanuje iPhone, několik zařízení BlackBerry, smartphony na platformě Windows Mobile a G1, který používá platformu Android podporovanou firmou Google.

"Pre bude muset být bomba, aby se chytil, naštěstí pro Palm není ještě pozdě a jsme stále na začátku smartphone revoluce. Myslím, že Palm má šanci bojovat," říká Dyer.

Mike Akamine, hlavní výrobní manažer pro Treo Pro, nesouhlasí s tím, že Pro bylo nabídnuto firmě Sprint pozdě a tvrdí, že neviděl včerejší finanční zprávu Palmu zmiňující tento problém. "Zahrnuli jsme to do únorového období a nakonec, vysoká kvalita je to co je důležité." řekl Mike. Tvrdí, že Pro, který představuje odblokovaný produkt pro zákazníky, kteří ho chtějí používat v zámoří tak, aby se vyhnuli vysokým roamingovým sazbám, potvrzuje očekávaný odbyt. Akamine také míní, že Pro je zaměřeno na úplně jiné zákazníky než Pre.

Kvůli velkému rozdílu v ceně bude mít na rozdíl od odblokované verze model od operátora Sprint prohlížeč internetu Internet Explorer Mobile 6, který dává uživatelům na výběr mezi mobilním a desktop-like prohlížení. Tato verze také podporuje přehrávač Flash videa.

Treo Pro má připojení k Wi-Fi, které se dá vypnout kvůli úspoře baterie, a výměnné baterie, které zajistí pět hodin hovoru. Samozřejmá je podpora bluetooth a GPS.

Zařízení bude v USA pracovat pod sítí CDMA 2000 EV-DO rev. A firmy Sprint. Smartphone samozřejmě obsahuje slot pro paměťové karty a to pro Micro SD do velikosti až 16GB, fotit můžete díky 2 megapixelovém fotoaparátu s 8x digitálním zoomem a vše si budete prohlížet na dotykovém displeji s rozlišením 320x320 bodů. Rozměry přístroje jsou 11,4 x 6 x 1,3 cm, váha 133 gramů, pod displejem najdete QWERTY klávesnici.Komentáře