Microsoft, který rozvolňuje svůj přístup k open source, vyvinul rozhraní API s názvem on{X} pro telefony s OS Android. Chcete, aby telefon automaticky odeslal SMS volajícímu, když řídíte auto? on{X} to zvládne. Máte problém zapamatovat si, kde nejčastěji parkujete s autem? on{X} vám je pomůže najít. Nezavolali jste svojí matce déle jak měsíc? On{X} vám to připomene.
on{X} je platforma, jež vytvoří normu pro snímání dat generovaných telefonem: poloha GPS, pohyb, zda je telefon napájen ze sítě, zda je blízko přístupový bod Wi-Fi, zda telefon zůstal ponechán na určitém místě, atd. Software pak vezme tyto údaje a provede akci založenou na těchto informacích. Například stačí opustit svůj dům v 7 ráno a naprogramovat, aby telefon automaticky odeslat SMS vašemu nadřízenému, že budete v práci za 20 minut. Odcházíte z práce v 17:30? Telefon vám automaticky začne na cestu domů přehrávat hudbu.
„Ke splnění těchto a dalších úkolů, které si vývojáři vymyslí, je možné napsat kód v JavaScriptu prostřednictvím API platformy on{X}. Vývojáři mohou kód sdílet s ostatními, instalovat jej v telefonu a dále přizpůsobovat svým konkrétním potřebám a situacím,“ píše na blogu jeden z vývojářů Eran Yariv.
Tým vývojářů platformy on{X} v Microsoftu má v plánu vytvořit verzi i pro Windows Phone, ale práce na ní jsou složitější a tato verze bude k dispozici až později. Android je přece jen open source, a tudíž zde mohou vývojáři snadněji přistupovat ke zdrojovému kódu. Právě teď je on{X} v beta verzi. Tým z Microsoftu vyzývá další vývojáře, aby se zamysleli a pomohli platformu rozšířit o další funkce, které lze touto cestou provést.
Tým on{X} nazývá používá pro označení dávek příkazů výraz „recept“ (recipe) a několik jich už nabízí na svých internetových stránkách. Zároveň zde zveřejnil i zdrojový kód platformy on{X}, který si celý mohou uživatelé stáhnout do svých telefonů a pak mohou zkoušet vymýšlet své vlastní recepty.
Spíše než psaní samostatných aplikací, které jsou zaměřeny na jednotlivé funkcí telefonu, jako je GPS nebo přístup k internetu, jsou tedy tyto recepty zapsány do API, což zjednodušuje vývojářům práci. Chcete-li začít s on{X}, nepotřebujete žádné zkušenosti s vývojem mobilních aplikací, tvrdí autoři na blogu. Základní znalosti programování v JavaScriptu vám budou bohatě stačit. Vývojáři si pak navíc mohou nahrát svůj kód na tyto stránky, kde mohou recept testovat a odhalovat tak případné chyby ve skriptu.
Údaje shromážděné pomocí on[X} zůstávají v telefonu, a všechna pravidla těchto receptů lze zapnout a vypnout přímo v telefonu. Platforma on{X} pracuje poměrně logicky, takže může například, podle posouzení určitých výstupů dat, dojít k závěru, že telefon je přenášen pěšky nebo je vezen v autě, avšak na mnohé další úkony je třeba vytvořit pravidlo přímo.
Systém je možné použít k vytvoření každodenního připomenutí úkolu, jako třeba „vyzvedni kolegu cestou na oběd“, která se opakují každý den. Připomenutí však mohou být i složitější. Uživatelé si mohou naprogramovat vybrané akce při výskytu vybraných událostí (od toho je odvozen název on{X}). Mohou si třeba nastavit místa na mapě, která navštěvují, takže například pokud si na návštěvě u rodičů zapomenete bundu, můžete si nastavit připomenutí, abyste si ji nezapomněli odnést s sebou při příští návštěvě.
Jak vidno, chytrý telefon se dá využít i k mnoha věcem, pro které by ho nejspíš ani nikoho využít nenapadlo.
Platforma on{X} od Microsoftu využívá smartphone naplno
Microsoft uvádí na trh nástroj pro vývoj aplikací pro telefony s operačním systémem Android, které i méně zdatným vývojářům v jazyce Java usnadní naplno využít i netušených možností smartphonu.
autor Kateřina Janulová | Internet a komunikace |
Související články
Masivní útok červa: Microsoft doporučuje záplatu
Intel dokončil vývoj 32nm technologie pro výrobu procesorů
Microsoft uvedl novou generaci služeb Windows Live
Microsoft uvolnil novou záplatu pro Internet Explorer
Microsoft prodloužil dodávky Windows XP do května 2009
Internet a komunikace
Apple se přihlásil k Wi-Fi 6E
Microsoft chystá novou univerzální verzi Outlooku
WhatsApp začal sdílet data s Facebookem, Evropa má výjimku
Jak může umělá inteligence pomoci s regulací počtu návštěvníků?
Další krok k ochraně soukromí – Apple uvádí „výživové štítky“

Komentáře