Podíl Firefoxu stále klesá na úkor Chrome

NetApplications.com, auditor návštěvnosti webů, zveřejnil výsledky podílů jednotlivých prohlížečů za měsíc únor. Jak se změnila situace na poli internetových browserů?


Internetový prohlížeč Mozilla Firefox zaznamenal již třetí měsíc v řadě úbytek uživatelů. V únoru jeho podíl klesl o 0,2 procentní body na celkových 24,2 % a od listopadu 2009 jde již o celkový propad  o půl procentního bodu, což znamená ztrátu celých 2 % ze všech dřívějších uživatelů Firefoxu.

Odliv uživatelů od Firefoxu lze připsat na vrub Google Chrome. Ten zaznamenal růst o 0,4 procentního bodu na 5,4 % a za posledních 6 měsíců se počet uživatelů zdvojnásobil. Safari od Applu pokleslo na 4,4 % zatímco podíl Opery zůstal na stabilních 2,4 %.

Internet Explorer ztratil 0,5 procentního bodu a propadl se na nové historické minimum, 61,2 %. Podíl IE ve verzi verze 6 sice klesl o 0,6 procentního bodu, ale stále jej používá 19,8 % uživatelů. V následujících měsících by jeho podíl mohl ovšem prudčeji propadnout, protože Google nedávno oznámil, že přestane podporovat tuto verzi ve svých webových aplikacích a konkrétně od 13. března 2010 se to týká serveru YouTube.

Oproti tomu verze 7 ztratila celý 0,9 procentního bodu a její podíl činil 13,6 %. Nejnovější 8 verzi používá 22,5 % uživatelů, resp. 25,8 % se zapnutým režimem kompatibility. Ta v únoru zaznamenala nárůst pouze o 0,1 procentního bodu, což je nejméně od její vydání v lednu 2009. Březen bude pro Internet Explorer klíčový a může otřást jeho pozicí. Microsoft po dohodě s Evropskou komisí začal od včerejška distribuovat tzv. ballot screen, kde se uživatel dozví o existenci dalších internetových prohlížečů a vybere si, jaký chce používat.Komentáře
K tomuto článku není připojena žádná diskuze, nebo byla zakázána.