Podvody na internetu: Muži se nechají okrást více než ženy

Podle výsledků analýzy on-line podvodů za uplynulý rok byli uživatelé na internetu v nahlášených incidentech okradeni dohromady o 239 milionů dolarů. Zajímavé je, že muži při těchto podvodech většinou utrpí výrazně větší ztrátu než ženy.Podle výsledků analýzy on-line podvodů za uplynulý rok byli uživatelé na internetu v nahlášených incidentech okradeni dohromady o 239 milionů dolarů. Zajímavé je, že muži při těchto podvodech většinou utrpí výrazně větší ztrátu než ženy.

Americké Internet Crime Complaint Center zveřejnilo ve spolupráci s FBI výsledky analýzy on-line podvodů v minulém roce. 206 000 nahlášených podvodů ukázalo, že muži při těchto podvodech utrpí až o třetinu větší ztrátu než ženy.

Zdroj vysvětluje tento rozdíl tím, že muži jsou odvážnější v investicích, takže i při podvodech přijdou v průměru o větší částku. Podvody jsou často také cíleny spíše na „mužskou psychiku“. Muži se stávají častěji cílem právě investičních podvodů, kdy uskuteční větší transakci. Naopak obětí v internetových aukcích se obě pohlaví stávají stejně často, tam však ukradená částka bývá v průměru nižší.

Celková ztráta v nahlášených incidentech byla za uplynulý rok 239 milionů dolarů. V roce 2006 to bylo o 40 milionů dolarů méně – nicméně počet ohlášených incidentů byl vyšší, konkrétně 231 000. V průměru se tedy utrpěná škoda zvyšuje. Jeden z výkladů tohoto jevu vychází trochu paradoxně z toho, že zvyšuje postih kybernetických zločinců i pravděpodobnost jejich odhalení. Když se dostanou k údajům o platebních kartách, podvody realizují pouze tam, kde mohou získat větší částku, nikomu se nechce riskovat vězení kvůli 40 dolarům.
Nenechte si ujít:
Čeká nás éra kyberútoků, varují experti

Zabraňte nežádoucímu úniku dat ze své firmy

Vydírání se souhlasem: jak přinutit uživatele pornostránek zaplatit?

Čína kvůli nepokojům v Tibetu cenzuruje internet

Česko má projekt proti kybernetickým hrozbám

Zpráva také konstatuje, že mezi zeměmi, odkud kriminalita vychází, na čelných místech překvapivě chybí Čína.


Komentáře