"Pohřeb" IPv4 se uskuteční zítra odpoledne

Oficiálně by vyčerpání IPv4 adres mělo být ohlášeno zítra na tiskové konferenci pořádané organizací ICANN.


Tisková konference, kterou někteří z komentátorů označují za „pohřeb IPv4“ a na níž se očekává oficiální ohlášení vyčerpání IPv4 adres, se má uskutečnit zítra v Miami v 9.30 východního času, takže z našeho hlediska půjde díky pětihodinovému časovému posunu již o odpolední čas. Konferenci bude možné sledovat i prostřednictvím živého přenosu na adrese http://www.nro.net/news/icann-nro-live-stream. Na akci by měly vystoupit zástupci čtyř neziskových organizací, které společně koordinují adresovací systém internetu, jako je Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), Number Resources Organization, Internet Architecture Board a Internet Society.

O vyčerpání IPv4 adres, kterých bylo k dispozici celkem 4,3 miliardy, se hovoří již několik let a na tiskové konferenci bude hlavním tématem pravděpodobně nejen současný stav, ale i řešení této situace do budoucna. Internetové organizace i analytici již delší dobu varovali firmy i poskytovatele internetového připojení (Internet Service Providers), že by měli adoptovat novou generaci protokolu IPv6, který nabízí teoreticky nevyčerpatelné množství adres. Toto varování ale zůstávalo v řadě případů nevyslyšené.

K teoretickému vyčerpání adres došlo již v pondělí ráno, kdy byly přesunuty dva bloky /8 do regionu Asie-Pacifik. V registru IANA díky tomu zbylo už jen pět posledních volných bloků, které budou následně rozděleny po jednom každému regionálnímu registru, který je poté bude moci ještě přidělovat jednotlivým žadatelům. I když tedy ještě nějakou dobu bude možné IPv4 adresu tímto způsobem získat, jejich zásoby se omezí již jen na regionální registry a až dojdou i zde, nebude je již odkud brát.

Původně se s vyčerpáním IPv4 adres počítalo až v polovině roku 2011, ale rostoucí zájem zejména v posledních měsících s sebou přinesl jejich rychlejší úbytek. Více viz článek Konec roku 2010 byl ve znamení bitvy o docházející IPv4 adresy.Komentáře