Při největší krádeži v historii ukradli miliardu e-mailových adres od osmi firem

Dva muži vietnamské národnosti byli obviněni z krádeže téměř miliardy e-mailových adres a dalších osobních informací o uživatelích, které získali při útocích na sítě osmi amerických firem.

Při největší krádeži v historii ukradli miliardu e-mailových adres od osmi firem


Podle amerického ministerstva spravedlnosti muži v uplynulých letech provedli „největší krádež dat v americké historii“. Díky útokům, jež probíhaly mezi únorem roku 2009 a červnem 2012, hackeři získali miliardu e-mailů, na něž následně rozesílali nevyžádané e-maily obsahující odkazy na prodej pirátského softwaru. Z prodeje tohoto softwaru muži následně inkasovali provize - podle obžaloby si přišli v přepočtu na padesát milionů korun.

Za útoky stál primárně osmadvacetiletý Vietnamec Viet Quoc Nguyen, který se naboural do počítačových sítí osmi velkých amerických firem. Jeho pomocník Giang Hoang Vu pak následně na tyto e-maily zasílal spam. Vu se k obviněním v plném rozsahu u okresního soudu ve státě Georgia doznal, Nguyen zatím nebyl dopaden. Oba muži pobývali v době útoků v Nizozemí, kde byl Vu v roce 2012 zadržen a o rok později vydán do Spojených států.

Kromě dvou Vietnamců američtí žalobci minulý týden obvinili také Kanaďana Davida-Manuela Santose Di Silva, který se staral o finanční stránku věci. Da Silva byl obviněn z praní špinavých peněz, jelikož oběma mužům vyplácel provize za prodej ilegálního softwaru.

Úvodní foto: © HaywireMedia - Fotolia.com


Komentáře