Proč Microsoft a ostatní podporují dotykový web

I když byl web v posledních letech s příchodem mobilních aplikací tak trochu odsunut do pozadí, velké společnosti jako Microsoft nebo Google, ale i menší Mozilla nebo Opera Software, stále investují obrovské množství peněz do vývoje svých webových prohlížečů.

Proč Microsoft a ostatní podporují dotykový web


Budoucnost webu spočívá v dotykových gestech, jaké používáme například na chytrých telefonech. Microsoft tuto vizi podporuje od vydání Windows 8 a dává si velmi záležet na tom, aby jeho webové stránky vypadaly a ovládaly se stejně, jako aplikace, které denně používáme na svých iPhonech nebo telefonech s Androidem. Vývojářům pak Microsoft poskytuje speciální nástroje typu modern.IE, jež jim umožňují testovat webové aplikace v různých webových prohlížečích.

„Windows 8 mne inspirovaly více, než jakékoli jiné uživatelské rozhraní, které je na trhu,“ říká vývojář Trent Walton ze společnosti Paravelinc. „Myslím, že je to obrat v myšlení. Čím dál více lidí se setkává s dotykovými displeji a velmi rychle si na to zvykají.“ Navzdory tvrzením, že web je mrtvý, na něm trávíme každý den velké množství času (podle společnosti Furry to je průměrně 70 minut) a tato doba se nezmenšuje. „Lidé na internetu tráví velké množství času a je naší prací zajistit, aby byl jejich zážitek co možná nejlepší. A víme, že se musíme vydat směrem dotyku,“ říká Ryan Gavin z Microsoftu. Když používáte na Windows 8 Internet Explorer 10, nevidíte žádné záložky ani jiné rušivé prvky, surfování probíhá na celé obrazovce a panely je třeba vytáhnout dotykem prstů.

A to vývojářům přináší nové možnosti. Webová stránka se stává nepopsaným plátnem, na němž nejsou žádné rušivé elementy, jak jsme byli zvyklí v tradičních prohlížečích. Internet Explorer 10 ve Windows 8 obsahuje unikátní funkce jako například možnost jednotlivé webové stránky umisťovat na úvodní obrazovku, jako jsme zvyklí umisťovat aplikace na plochu smartphonu nebo tabletu. Stránky jsou tak k nerozeznání od aplikací, jež se nacházejí vedle nich. A pokud aplikace naplno využije dotykových možností IE10, je velmi malá šance, že by někdo stránku rozeznal od standardní aplikace.

„Je potřeba, abychom se internetu věnovali stejně, jako se věnujeme aplikacím,“ dodává Gavin „Na internetu (ve webovém prohlížeči) trávíme čtyřicet až padesát procent svého času, takže je třeba v této oblasti stále inovovat – ať už jde o hardwarovou akceleraci nebo nové dotykové funkce.“ A na dotyk v oblasti webu sází i jiné společnosti. Například Google Chrome se za poslední dobu také velmi změnil, i když proměna nebyla tak razantní, jako u IE. „Dejme však Googlu a dalším trochu času,“ říká Walton.

Úvodní foto: © Victoria - Fotolia.com


Komentáře