Prohlížeče Edge a Explorer jsou na tom hůř, než se předpokládalo

Analytická společnost Net Applications přepracovala metodologii měření uživatelského podílu internetových prohlížečů, aby z výpočtů odstřihla boty. Ukázalo se, že skoro polovina výkonu, kterého dosahoval Edge na Windows 10 byla vyhnaná uměle.

Prohlížeče Edge a Explorer jsou na tom hůř, než se předpokládalo


Prohlížeč Edge je mezi uživateli Windows 10 mnohem méně populární, než se dosud předpokládalo. Alespoň pokud můžeme věřit novým datum společnosti Net Applications. Dle nich Edge nevyužívá ani šestina uživatelů Desítek, jeho podíl se mezi loňským květnem a letošním listopadem pohyboval zhruba mezi 14,8 % a 13,2 %.

Dřívější výzkumy, prováděné odlišnou metodikou, přitom Edgi v květnu 2016 přisoudily až 28,5 %, přičemž aktuálně by dle ní měl 15,7 %.

Odpovědí na otázku, co za tak rozdílnými čísly stojí, jsou boti. „Boti mohou zapřičinit výrazné zkreslení dat,“ přiznává Net Applications. „Zaznamenali jsme situace, kdy traffic z jistých velkých zemí je téměř kompletně vyvolaný boty. V jiných zemích podvodníci v reklamě generují falešný traffic, aby uměle zhodnotili reklamu. A může se stát, že tito boti preferují konkrétní prohlížeč.“

Po tomto zjištění se proto společnost Net Applications pokusila traffic vyvolaný boty ze svých dat vyjmout a jak se ukázalo, Edge je nejoblíbenějším prohlížečem právě podvodníků s reklamou, kteří se podíleli až na polovině jeho dosavadních výsledků. Pod 30 % traffic vyvolaný boty v případě Edge klesl jen ve 4 z 19 měřených měsíců.

Není však jediný, který si úpravou metody měření pohoršil. „Potěmkinovou vesnicí“ se ukázal být též Internet Explorer, který měl podle původních měření loni v květnu podíl 33,7 %, podle těch aktualizovaných však jen 14,9 %. Jestliže si tak už dle původních dat prohlížeče od Microsoftu nevedly valně, aktuální výsledky jsou přímo bídné.

Úvodní foto: Microsoft, Computerworld.com


Komentáře