Propojení automobilů by mělo zvýšit bezpečnost provozu

Americká vláda chce propojit auta bezdrátovou sítí a věří, že by tento systém mohl v zemi ročně zachránit více jak 1 000 lidí.

Propojení automobilů by mělo zvýšit bezpečnost provozu


Americký úřad zabývající se bezpečností na tamních dálnicích by rád prosadil standard pro komunikační technologii, pomocí které by si vozidla automaticky vyměňovala informace o aktuální situaci na vozovce. Pro tento účel úřad požádal veřejnost i odborníky o připomínky ve lhůtě 60 dnů.

Nová technologie by v některých oblastech zcela zastoupila řidiče. K jejímu využití by docházelo například v situacích, kdy se řidič ocitne vůči jiným vozidlům v tzv. mrtvém úhlu.

Své řešení chce organizace zveřejnit v roce 2016. Už nyní ale odhaduje, že by technologie mohla zabránit až 592 000 nehodám a celkem zachránit 1 083 životů ročně.

Řidič by však nad autem kontrolu zcela neztratil. Část technologie by například uživatele jen varovala před odbočením vlevo ve chvíli, kdy by se v levém pruhu nacházelo jiné vozidlo. Primárním cílem nové technologie by tak bylo zabránit případným nehodám.

Vedle záchrany životů by pak technologie měla přispět i k plynulejšímu provozu a nižší spotřebě paliva.

Úřad počítá s použitím bezdrátové komunikace a specifikace IEEE 802.11p. Slibuje také spolehlivé zabezpečení, čímž chce zabránit případným obavám o narušení soukromí nebo bezpečnosti osob v automobilech.

 


Úvodní foto: © Yves Damin - Fotolia.com


Komentáře