První mobil s procesorem Intel jde na trh tento týden

Mobilní telefony značky Lava budou jako první s procesory Intel k dostání tento týden v Indii. Jeden z největších výrobců procesorů tedy konečně vstupuje na trh s chytrými telefony.

První mobil s procesorem Intel jde na trh tento týden


Výsledkem spolupráce obou společností je telefon Xolo X900. Přístroj dostane procesor Intel s kódovým označením Medfield. Předseda představenstva společnosti Intel Paul Otellini oznámil, že první chytrý telefon půjde na trh již na konci tohoto týdne.

Lava Xolo X900Smartphone má displej o velikosti přesahující čtyři palce a procesor Intel Z2460 s výkonem 1,6 Ghz. Podle vyjádření Intelu snižuje uvedený typ čipu mobilnímu telefonu spotřebu baterie. Přístroj by měl vydržet osm hodin volání ve 3G síti, šest hodin spuštěného videa ve vysokém rozlišení nebo pět hodin prohlížení internetu. V pohotovostním režimu baterie dojde zhruba po čtrnácti hodinách.

O vzniku chytrého telefonu Xolo X900 se veřejnost dozvěděla letos v únoru v Barceloně na veletrhu MWC. Zatím se neví, jakou verzí operačního systému Android bude přístroj vybaven, nicméně je jisté, že bude mít dva fotoaparáty umožňující natáčet video ve vysokém rozlišení.

Příznivci důmyslných technologií se mohou těšit na funkci NFC, která umožní snadné sdílení informací nebo bezdotykové provádění plateb. Společnost zatím nezveřejnila, za jakou maloobchodní cenu začne přístroj prodávat, některé indické online obchody ho ale nabízejí za 20 tisíc rupií (7,4 tisíce korun).

Lava nepředstavuje jediného výrobce mobilních telefonů, se kterým společnost Intel naplánovala spolupráci. Dalšími partnery jsou Lenovo, Motorola nebo operátor Orange. Smartphone Lenovo K900 je přichystán na příští měsíc, Orange s čipem od Intelu půjde na trh v letos červnu.

Nasazení procesoru do mobilního telefonu Xolo je pro Intel zlomovým okamžikem, kterým firma ukončila neúspěšné snahy expandovat na trh s mobilními přístroji. V roce 2010 totiž Intel předvedl přístroj LG s procesorem Atom (s kódovým označením Moorestown), ale ten se nikdy nedostal na trh. Intel se prozatím v první řadě zaměřuje na vysoce výkonné čipy pro desktopy a servery. Poslední léta ale činí firma pokusy nabídku výrazněji rozšířit – například o málo energeticky náročné procesory pro tablety a mobily, z nichž většina prozatím využívá konkurenční architekturu ARM.

Podle Otelliniho existují na trhu podmínky, aby Intel začal konkurovat architektuře ARM, kterou stále upřednostňují silní výrobci mobilů – Samsung a Apple. Intel vede s oběma společnostmi, které používají jeho čipy v počítačích, průběžné rozhovory. Odmítá o nich ale zveřejnit podrobnosti. „Nemohu mluvit za Apple, ale my víme, na čem pracují, a oni vědí, čím se zabýváme my,“ řekl Ottelini.

Podle analytika Deana McCarrona z agentury Mercury znamená nový mobil s procesorem Intel krok vpřed. Zůstává prý ale stále otázkou, zda Intel předstihne procesory ARM, jejichž architektura je považována za energeticky méně náročnou.

Úvodní foto: © Intel


Komentáře