První smartphone G1 s Androidem je konečně tady!

Společnosti T-Mobile, Google a HTC představily v New Yorku včera dlouho očekávaný smartphone G1 určený pro novou open source platformu Android. Prezentovány byly jak funkce nového přístroje, tak i orientační ceny, za které má být na americkém trhu k dispozici.Společnosti T-Mobile, Google a HTC představily v New Yorku včera dlouho očekávaný smartphone G1 určený pro novou open source platformu Android. Prezentovány byly jak funkce nového přístroje, tak i orientační ceny, za které má být na americkém trhu k dispozici.

Nový telefon G1 od HTC (na fotografiích kolem) bude nejprve k dispozici jen v USA. Ale během krátké doby by se měl objevit i ve velké Británii a v první čtvrtině příštího roku pak i ve zbytku Evropy. Američtí zájemci za něj zaplatí 179 dolarů spolu s paušálem od T-Mobile (25 dolarů měsíčně bez neomezených datových přenosů a 35 dolarů s nimi).

Cole Broadman z T-Mobile v USA říká, že jeho společnost věří budoucnost mobilního internetu a očekává, že v nejbližší době tento trend získá na intenzitě. A právě i tento uvedený přístroj tomu může pomoci.

Při první živé ukázce přístroje G1 od HTC byly předváděny dotyky na displeji, podobné gestům při ovládání iPhonu. Nový přístroj také podporuje tzv. dlouhý dotyk, kdy po přidržení prstu na určitém místě displeji se otevře konkrétní menu. Například při delším zmáčknutí symbolu fotografování se otevře nabídka s možnostmi, týkajícími se této funkce.

Smartphone G1 obsahuje také webový browser, postavený na open source projektu Webkit, který využívá například i prohlížeč Safari od Applu. Andy Rubin, senior director pro mobilní platformy u Googlu jej nazývá „Chrome light“, čímž jej připodobňuje k desktopovému prohlížeči Chrome, jehož betaverzi Google nedávno uvedlo.

Telefon dále obsahuje přístup k řadě aplikací Google, jako je Gmail, Google Maps, Youtube či Gtalk a je také propojený s MP3 obchodem Amazonu, který má umožnit snadné stahování digitální hudby. Specialitou telefonu je speciální tlačítko pro vyhledávání, po jehož zmáčknutí naskočí klasický googlovský internetový vyhledávač.

Uživatelé budou moci otevírat i soubory ve Wordu, Excelu či PDG, ovšem zatím není dořešena synchronizace s Microsoft Exchange, ale podle Rubina je tato funkce dobrou příležitostí pro práci některého nezávislého vývojářského týmu.
Nenechte si ujít:
Google rozdává miliony na podporu Androidu

Android ožil v Barceloně

HTC má nový smartphone S740 s QWERTY klávesnicí

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

iPhone 3G: Jak jej hodnotí analytici?

Analýza: Symbian změní mobilní svět na open source


Omezením bude také blokace od T-Mobile, aby uživatelé nemohli G1 použít v jiných sítích a nebude možné ani používat přístroj jako modem pro počítač pro připojení k internetu.

Nechme se tedy překvapit, jak nová platforma Android ujme a jak bude úspěšně konkurovat zavedeným platformám Windows Mobile a Symbian. Rozhodujícím faktorem bude, zda se pro nový přístroj podaří vyvinout dostatek aplikací a zda nedojde k jeho přílišné fragmentaritě, protože vývojáři budou mít volnou ruku k tomu ji podle svých potřeb modifikovat.

Co říkáte na design telefonu G1 od HTC? Podělte se s námi o váš názor v diskusi k článku.


Smartphone G1 od firmy HTC.

 Komentáře