S Google Glass už pořídíte fotografii i mrknutím oka

Google obohatil své chytré brýle o zajímavé nové funkce. A snaží se také o posílení jejich bezpečnosti.

S Google Glass už pořídíte fotografii i mrknutím oka


Podle Googlu je tento způsob focení rychlejší než používání tlačítka nebo hlasového příkazu a funguje i při vypnutém displeji.

Vedle pořizování fotografií by ovládání brýlí pomocí mrknutí mohlo mít v budoucnu i další využití. Google ve svém blogovém příspěvku uvádí zejména pohodlnější nákup zboží nebo snadnější zobrazování informací v zorném poli uživatele. Pokud ovšem nemá jejich uživatel tik.

Aktualizace pro Google Glass nazvaná XE12 kromě toho přináší i nástroj pro zamknutí displeje a možnost nahrávání a sdílení videí na YouTube.

Uvedení brýlí Google Glass bylo doprovázeno obavami z možného narušení uživatelského soukromí. Odpůrcům brýlí vadí především jednoduchost, s jakou lze pořizovat fotografie či videa jiných osob a ty pak dále šířit. Podle některých lidí se dokonce jakékoliv soukromí stane minulostí, pokud dojde k masovému rozšíření brýlí.

Od trhu se zařízeními na tělo se v následujících letech očekává rychlý růst. Společnost Juniper Research odhaduje, že roční tržby odvětví se v roce 2018 dostanou na 19 miliard dolarů. Letos to přitom bylo 1,4 miliardy.

Mnohem optimističtější jsou ve svých odhadech analytici Credit Suisse, kteří v roce 2018 očekávají tržby převyšující 50 miliard dolarů. V Gartneru jsou naopak velmi opatrní - pro rok 2016 předpovídají jen 10 miliard.
S rostoucí popularitou chytrých brýlí Googlu roste nová konkurence.

Google Glass jsou sice na trhu s elektronikou na tělo číslo jedna. Další a další výrobci se však snaží přispět svou troškou do mlýna.

V říjnu například Nike uvedl druhou generaci náramků Fuelband, které uživatelům pomáhají sledovat jejich fyzickou aktivitu. Podobným směrem šla počátkem tohoto roku i americká společnost Heapsylon, jejíž ponožky obsahují senzory zlepšující rovnováhu uživatele při chůzi nebo při běhu.

V září pak Samsung představil chytré hodinky Galaxy Gear, které zvládnou hlasové hovory i spouštění aplikací, a ve stejném měsíci přišel japonský operátor NTT Docomo s brýlemi, které umí přeložit text a překlad pak zobrazit nad původním textem.

Úvodní foto: © Google


Komentáře