S Google Maps lze nyní sdílet i svou polohu

Již dávno neslouží mapové nástroje určené pro mobilní telefony jen k pouhému prohlížení plánů požadované oblasti. Možnosti jejich využití se stále zvyšují a běžnou záležitostí je tak i zjištění aktuální polohy pomocí zabudovaného přijímače GPS.


Se zajímavým vylepšením přichází nyní na trh i aplikace Google Maps. Součástí již třetí verze Google Maps je totiž i funkce nesoucí název Latitude, díky které dostává uživatel možnost zjistit, kde se zrovna nacházejí jeho přátelé. Tato funkce je kompatibilní jak s novým androidem Google G1, tak i barevnými přístroji BlackBerry či zařízením Windows Mobile verze 5.0+. Podle Google by měla jít Latitude brzy spustit i na dvou produktech společnost Apple – iPhone a iPod touch - a později i na některých mobilních přístrojích s podporou jazyka Java jako např. telefony značky Sony Ericsson.

Nastává pochopitelně otázka, jestli bude nástroj Latitude dostatečně imunní vůči zneužití cizí osobu. Podle Vica Gundotra, vicepresidenta pro inženýrství společnosti Google, jsou však jakékoliv obavy zbytečné. Pro zobrazení uživatelovi polohy je totiž nejprve nutné jeho svolení. Pokud si uživatel přidá do svého seznamu “viditelnosti“ jinou osobu, zobrazí se mu na mapě jeho přibližná poloha a to v podobě fotografie, kterou si pochopitelně může upravit podle svých představ. Kromě lokace se uživatel také může dozvědět o aktuálním statusu svých přátel nebo s nimi začít konverzovat pomocí nástroje Google Talk.

Užitečnou funkcí je jistě i možnost lhát o své poloze, kdy uživatel na mapě ručně určí lokalitu, ve které se má nacházet. Manuální nastavení polohy může své uplatnění najít i v případě, že se uživatel při automatickém určení lokace setká s menší či větší nepřesností, což se podle prvních ohlasů děje docela často. Pro svoji správnou funkci využívá Latitude především signál GPS. Podle polohy mobilního telefonu pak ještě pro upřesnění lokalizace slouží signály z telefonních věží anebo Wi-Fi.

Pro přidání nových kontaktů může uživatel využít svého seznamu ze služby GMail. K očekávanému propojení se službou Google Friend Connect však zatím bohužel nedošlo. Neexistuje ani možnost poskytnutí informace o aktuální poloze širší veřejnosti bez nutnosti autorizace.

Třetí verze aplikace Google Maps je dostupná i v české lokalizaci. Google tuto službu navíc poskytuje zcela zdarma a jedinou položkou tak budou poplatky u operátora za množství stažených dat.

Zdroj: The Wall Street Journal, TechCrunchKomentáře