Schválen nový standard, Wi-Fi páté generace

Nová generace Wi-Fi nabízí oproti současné technologii 802.11n až třikrát vyšší rychlost. Zvládne přenést HD film na tablet za necelé čtyři minuty a umožňuje sledování několika streamů najednou.

Schválen nový standard, Wi-Fi páté generace


Zařízení s pátou generací Wi-Fi už jsou k dostání více než půl roku. Ale nový standard, který zajišťuje schopnost spolupráce mezi jednotlivými Wi-Fi produkty, byl schválen teprve tuto středu. Tento nový standard je známý jako 802.11ac Wi-Fi nebo Wi-Fi páté generace (Wi-Fi 5G). Tablety, notebooky a i další zařízení s označením Wi-Fi Certified, které potvrzuje, že byly testovány na spolupráci se staršími Wi-Fi produkty, budou dostupné během několika měsíců.

„Díky certifikačním programům mohou uživatelé koupit ta nejnovější zařízení a nemusí se bát, že jim nebudou fungovat s produkty, které jsou staré třeba deset let,” uvedl Kevin Robinson z Wi-Fi Alliance.

Nejvyšší teoretická rychlost standardu 802.11ac může dosáhnout až 1,3 Gb/s, skutečná rychlost však bývá menší. Záleží to především na počtu uživatelů i na typu přenášených dat. Nová generace Wi-Fi nabízí oproti současné technologii 802.11n až třikrát vyšší rychlost. Podle Robinsona zvládne nový standard přenést HD film na tablet za necelé čtyři minuty a umožňuje sledování několika streamů najednou. „Rozdíl zaznamená i průměrný uživatel,” zdůrazňuje Robinson.

Nový standard nabízí také větší síťovou kapacitu, díky které bude podle Robinsona možné pouštět filmy bez komprese a v lepší kvalitě. Nová generace Wi-Fi má také sníží latenci, což bude znamenat větší komfort pro uživatele herních aplikací i streamované hudby.

 

Wi-Fi Alliance odhaduje, že řada nových routerů s certifikátem 802.11ac bude fungovat v pásmu 5 GHz, ale budou kompatibilní i s pásmem 2,4 GHz. Migrace na 5 GHz umožní použití širšího spektra kanálů s lepším výkonem. Výhoda 5GHz pásma je jeho podpora různých šířek kanálů (20 MHz, 40 MHz a 8 MHz), 2,4 GHz pásmo umožňuje využití pouze tří 20MHz kanálů.

 

Nová 802.11ac zařízení jsou testována na 11 čipech a dalších komponentách od Broadcomu, Intelu, Marvellu, Mediateku, Qualcommu a Realteku. Seznam certifikovaných Wi-Fi ac produktů je dostupný na www.wi-ficertifiedac.com.

Úvodní foto: © yobidaba - Fotolia.com


Komentáře