Skype 5 se blíží, přinese videohovory pro velké skupiny lidí

Vydání finální páté verze Skypu se blíží, v uplynulém týdnu byla uvolněna již druhá beta, která přináší možnost videokonferencí až 10 osob.


Komunikační klient Skype se těší vysoké popularitě jak u firem i domácích uživatelů a velikost jeho komunity se dá srovnávat snad jen s množstvím uživatelů Facebooku, neboť již výrazně přesahuje půl miliardy, zatímco ještě na konci roku 2005 to bylo jen asi 75 milionů uživatelů. Snaha vývojářů se v poslední době soustředí zejména na rozšíření videokonferencí a druhá beta Skype 5 zdvojnásobuje oproti předchozí beta verzi z května velikost skupiny pro videohovor na 10 lidí. Mezi další zlepšení má patřit například vylepšené uživatelské rozhraní.

Skype funkci videokonference až 10 lidí ovšem označuje jako „free trial“, což vzbuzuje dojem, že by ji mohl v budoucnu zpoplatnit. Všichni, kdo se chtějí skupinového videohovoru v takovémto počtu účastnit, musí mít nainstalovanou právě verzi Skype 5 beta 2. Ta je však určena zatím jen pro operační systémy Windows, nicméně zástupci výrobce již dříve slíbili, že uživatelé počítačů Mac by se videohovorů měli dočkat do konce letošního roku. O verzi pro Linux žádné bližší informace nejsou.

Skype, jenž měl donedávna na trhu bezplatných hlasových a videokomunikačních řešení poměrně monopolní pozici, se nyní bude muset snažit lákat uživatele novými funkcemi více než kdy jindy, neboť mu roste konkurence v podobě rozšíření Gmailu nazvaného Google Voice, které umožňuje uskutečňovat bezplatné hovory do pevných a mobilních sítí přímo z rozhraní webmailu. Zatím je ale Google Voice dostupný jen v USA a Kanadě a bezplatné volání je pravděpodobně také jen dočasnou záležitostí. Skype umožňuje volat jak s hlasem, tak i s videem mezi jinými komunikačními klienty zdarma, volání do telefonních sítí je však zpoplatněno.

Ke stažení je Skype 5 beta 2 (5.0.0.123) z adresy http://www.skype.com/intl/en/get-skype/on-your-computer/windows/beta/, délka instalačního souboru je cca 20 MB podporovány jsou OS Windows XP, Vista a Windows 7, již "expirované" Windows 2000 byly z podpory vyloučeny.Komentáře