Služba Google Buzz prý ohrožuje soukromí uživatelů

Hned první den po spuštění služby Buzz, nového sociálního nástroje založeného na aplikaci Gmail společnosti Google, se vyrojily obavy o ochranu soukromí.


Problémem je funkce, která sestavuje seznam Gmailových kontaktů, se kterými si uživatel nejčastěji posílá e-maily nebo chatuje. Buzz automaticky využívá tento seznam, sleduje uživatele v něm a hlavně zobrazuje tento seznam veřejně, což znamená, že kdokoliv může zjistit, se kterými uživateli jste byli pomocí nástroje Buzz v kontaktu.

Zmíněný problém byl zveřejněn na stránce Silicon Alley Insider hned ve středu. „Představte si, že manželka zjistí, že její muž si posílá e-maily a chatuje s bývalou přítelkyní,“ píše se dále na zmíněném webu. „Nebo si představte, že šéf odhalí, že si podřízený píše se zaměstnancem konkurence.“

Je tu ale několik polehčujících faktorů. Buzz sdílí informace pouze o dalších uživatelích, kteří využívají tento nástroj a mají zřízený veřejný Google profil. Takže v současné době většina uživatelů služby Gmail není službou Buzz uvedena ve veřejném seznamu. Uživatelé také mohou nastavit funkci označovanou jako „unfollow“ u lidí, se kterými nechtějí být propojeni.

A ačkoliv služba Buzz vyžaduje od uživatelů, aby měli veřejný profil před tím, než mohou publikovat zprávy, dává jim možnost skrýt koho „sledují“ a kdo „sleduje“ je.

Nicméně defaultně je nastaveno veřejné zobrazování informací, pouze uživatelé, kteří kliknou na tlačítko „edit“, pak mohou toto nastavení změnit. To znamená, že uživatelé, kteří s touto službou začínají, mohou být veřejně spojeni s jinými uživateli, aniž by o této skutečnosti věděli.

Mluvčí společnosti Google nebyl schopen obratem tento problém komentovat.

Společnost Google představila službu Buzz jako alternativu k populárním sociálním sítím jako je Facebook nebo Twitter, které zaznamenávají stále větší oblibu. Více o této službě si můžete přečíst v našem článku Google Buzz se připravuje na bitvu s Facebookem.Komentáře