Sony znovu chystá telefony s Windows Phone

Japonský výrobce spotřební elektroniky by měl v letošním roce uvést na trh první modely mobilních telefonů s operačním systémem Windows Phone 8, což je zcela jistě dobrá zpráva především pro Microsoft.

Sony znovu chystá telefony s Windows Phone


Výrobců smartphonů, kteří mají ve své nabídce i telefony se systémem Windows Phone, je velmi málo, nicméně obliba tohoto operačního systému vytrvale roste. Na světovém trhu má největší výběr mobilních telefonů s Windows Phone 8 (WP8) Nokia, brzy již jedna z divizí nebo dceřiných společností Microsoftu. Telefony s WP8 nabízejí i další společnosti, konkrétně Samsung, ZTE a Huawei, ve srovnání s Nokií se ovšem jedná o podstatně chudší produktové řady.

Sony v loňském roce uvedla na trh nové řady smartphonů včetně Xperia Z, Xperia ZL, Xperia Z Ultra a Xperia Z1. Všechny tyto telefony však využívají operační systém Android. Pokud jsou neověřené informace pravdivé, Sony jedná s Microsoftem a měla by v dohledné době nabídnout smartphone, který bude využívat operační systém Windows Phone.

Podle webu The Information, který získal informace od „osoby zasvěcení do jednání, která má přehled o mobilních zařízeních Sony“, Sony, jehož mobilní divize po celé čtyři roky výroby smartphonů využívá výhradně operační systém Android od Googlu, zvažuje nasazení konkurenčního WP8.

Není to poprvé, kdy se objevují zvěsti o smartphonu Sony se systémem Windows Phone. V roce 2010 byla zveřejněna fotografie prototypu telefonu Sony Ericsson s kódovým označením Jolie se systémem Windows Phone 7. Tento telefon se však nikdy nedostal do prodeje.

I když operační systém Windows Phone postupně získává mezi uživatele smartphonů na popularitě, má stále obrovskou ztrátu za vedoucí dvojicí Android + iOS. Zapojení Sony by určitě okruh potenciálních zájemců dále rozšířilo. V prosinci loňského roku se dokonce objevily zprávy, podle kterých měl Microsoft nabízet Samsungu 1 miliardu dolarů, pokud korejský výrobce do své nabídky zařadí i telefony s WP8. Microsoft ostatně v minulosti vyplácel Nokii 250 milionů dolarů každé čtvrtletí, kdy finská společnost vyvíjela smartphony se systémem Windows Phone.

Mezitím ovšem Microsoft odkoupil mobilní divizi Nokie a Samsung stále dává přednost otevřenému Androidu, který si může upravovat podle svých představ (a který ho vynesl na první místo v žebříčku výrobců chytrých telefonů). Proto by Microsoftu mohlo strategické partnerství se Sony výrazně prospět.

 

Úvodní foto: © IDGNS Boston










Komentáře