Stále častější šikana na Wikipedii povede k změně pravidel

Množící se stížnosti zejména ze strany LGBT přispěvatelů přivedly tvůrce Wikipedie k nastavení nových pravidel chování.

Stále častější šikana na Wikipedii povede k změně pravidel


Wikipedia zavede nová pravidla v rámci boje proti tomu, co nazývá „toxickým chováním“. V platnost by měla vejít ke konci roku. Důvodem jsou množící se stížnosti LGBT komunity, zejména žen, na šikanu ze strany ostatních přispěvatelů. Vedení platformy chce aktualizací pravidel chování mimo jiné ujistit, že zachování slušnosti je jednou z jejích klíčových hodnost.

„Společnými silami musíme vytvořit bezpečné a inkluzivní prostředí, ve kterém je každý vítán, ve kterém jsou příspěvky jednotlivce ceněny a ve kterém na jejich názoru záleží,“ uvedla Katherine Maherová, šéfka nadace Wikimedia Foundation, pod kterou Wikipedia spadá. Dle nových pravidel bude moct být členům platformy omezen přístup či udělen ban, pokud je poruší. Proti takovému rozhodnutí však bude možné se odvolat.

Wikipedia se stala jedním z nejdůvěryhodnějších zdrojů informací na síti, uplynulé roky ji však skryty očím běžných čtenářů zaplavily stížnosti týkající se nerovnoprávnosti pohlaví a šikany. Studie Washingtonské univerzity, na kterou se odkazuje BBC, poukazuje, že řada zejména ženských přispěvatelek z LGBT komunity se obává o svou bezpečnost. Některé vypověděli, že jejich příspěvky byly napadány nebo obdržely negativní zpětnou vazbu ze strany mužských přispěvatelů. Jedna z přispěvatelek vypověděla, že jí bylo dokonce vyhrožováno smrtí.

Wikipedia není „běžnou“ sociální platformou jako Facebook či Twitter, přispěvatelé však mezi sebou mohou komunikovat a měnit obsah napsaných příspěvků. V tomto systému pak dochází k tomu, že po napsání příspěvku ho může jiný přispěvatel odstranit či změnit, čímž původního autora nutí k jeho přepracování a rozbíhá se tak koloběh úprav.

Implementace nových pravidel chování, které se budou týkat také ostatní Wikimedia projektů, má probíhat ve dvou fázích. V té první mají být na konci srpna představeny a schváleny, v druhé fázi bude do konce roku ustaveno, jakým způsobem budou vymáhána a jak bude jejich porušení postihováno.

Úvodní foto: Internet Info DG


Komentáře