Stane se nový prohlížeč Chrome od Googlu zabijákem Windows?

Spolu s uvedením nového prohlížeče Chrome se možná splnila hrozba, které se Microsoft obává už od 90. let minulého století. Alespoň se tak domnívají někteří analytici. Říkají, že hlavním cílem Googlu není přemoci ostatní zavedené prohlížeče, ale že se nový browser může stát klíčovou zbraní proti Microsoftu.Spolu s uvedením nového prohlížeče Chrome se možná splnila hrozba, které se Microsoft obává už od 90. let minulého století. Alespoň se tak domnívají někteří analytici. Říkají, že hlavním cílem Googlu není přemoci ostatní zavedené prohlížeče, ale že se nový browser může stát klíčovou zbraní proti Microsoftu.

Betaverze opensourcového prohlížeče Chrome byla umístěna na webové stránky Googlu teprve tento týden, ale již od pondělí vzbuzuje nebývalý zájem komentátorů. K dispozici je zatím pouze ve verzi pro Windows XP a Vista, kterou je možné stáhnout zde. Podle vyjádření představitelů společnosti Google vývojáři pracují na verzi pro Linux a Mac OS, nicméně neposkytli žádné bližší časové údaje.

Chrome obsahuje nový JavaScript engine, který bude podle Googlu pracovat s webovými aplikacemi mnohem lépe a rychleji než dosavadní prohlížeče. Navíc je v prohlížeči začleněný nástroj Google Gears, který umožní offline přístup k webovým aplikacím díky jejich uložení na klientském počítači. Není divu, že Google spoléhá na opensource technologie i v oblasti vývoje webových aplikací, které můžou pracovat offline. Očekává se jejich rychlý rozvoj a k tomu může přispět i spolupráce třetích stran.

Nové technologie Googlu se tak mohou stát jakousi platformou pro přístup k výkonným webovým aplikacím a cestou k jejich efektivnímu využití. A tedy přímou konkurencí Microsoftu, který razí u svých produktu naprosto odlišnou filozofii.

Analytik společnosti Directions on Microsoft Matt Rosoff naznačil, že Chrome by mohl být klíčovým počinem Googlu ve snaze přesvědčit uživatele, aby vyměnili „balený“ software za webové aplikace. To by mohl být pouze první krok.

Někteří komentátoři dokonce tvrdí, že takto koncipovaný „prohlížeč“, jenž umožňuje spouštění a běh internetových aplikací, by časem mohl převzít řadu funkcí operačního systému a de facto tak překrýt původní vrstvu Windows. Pokud by se Googlu podařilo přesvědčit výrobce hardwaru, že klasický operační systém je překonaný, mohlo by to obrátit IT business naruby. Na místo klasických operačních systémů a aplikací od Microsoftu by nastoupily operační systémy pro internet a webové aplikace na bázi technologie od Googlu. Na další vývoj si ovšem budeme muset počkat.

Zdroj: Computerworld.com


Komentáře