Cloud computing je možné jednoduše charakterizovat jako skupinu programů či služeb umístěných na internetovém serveru a dostupných prostřednictvím webového prohlížeče. I přes značnou popularizaci této technologie v poslední době rozhodně nejde o nic nového - na podobném principu funguje například webmail, který mnoho lidí považuje za běžnou součást svého života. Není se čemu divit. Cloud přináší obrovské výhody, jako například možnost získat přístup k vašim datům odkudkoliv a nemuset se přitom starat o jejich zálohování.
Stále více lidí tak na internet přesouvá některé ze svých aktivit, které dosud řešili především off-line. Ať už jde o pouhé vytváření dokumentů a sledování filmů nebo i řízení svých podnikových záležitostí. Otázka soukromí však v cloud computingu ustoupila do pozadí.
Nedostatek respektu k základnímu soukromí uživatele je u některých společností poměrně častou záležitostí. Jako dobrý příklad může posloužit vyjádření generálního ředitele Googlu, Erica Schmidta, během jeho vystoupení v pořadu televizní stanice CNBC. Schmidtovi byla položena otázka, zdali by lidé měli Google považovat za svého nejdůvěryhodnějšího přítele. Na tu Schmidt odpověděl: „Pokud máte něco, co nechcete, aby někdo věděl, [Google] možná není tou správnou volbou.“
Právě tento způsob myšlení - „lidé s čistým svědomím nemají co skrývat“ - je zabijákem soukromí a opírá se o zcela mylnou představu, že lidé vyžadují soukromí, pouze když dělají něco špatného.
Dalším odstrašujícím příkladem je také rozsudek z léta loňského roku, ve kterém americký okresní soud rozhodl, že vládní orgány činné v trestním řízení nemusejí vyšetřovaným osobám poskytovat kopii soudního příkazu, který jim zajišťuje přístup k emailům uloženým na internetovém serveru. Stačí prý o jejich vydání požádat poskytovatele internetových služeb. Své rozhodnutí soudce odůvodnil tak, že uživatel službu ve skutečnosti nepoužívá ve svém soukromém prostoru, tudíž není potřeba jej o tom informovat.
Toto zaměřování se na fyzické umístěné dat však ignoruje samotnou podstatu toho, jak lidé používají internet. Internet i cloud computing podporují širokou škálu aktivit. A zde je velký rozdíl mezi daty, která zveřejňujete na Facebooku a která ukládáte prostřednictvím Google Docs.
Máme-li mít spolehlivý základ pro důvěryhodný cloud computing a vyslyšet jeho volání po ukládání a spouštění všech dat prostřednictvím internetu, je nejprve nutné, aby naše zákony a osobní postoje odpovídali realitě 21. století. Do té doby není možné se soukromím na internetu počítat.
Stanou se cloudy zabijáky vašeho soukromí?
Vaše soukromé informace by měly zůstat soukromými bez ohledu na to, komu je poskytujete. Nemůžete však počítat s tím, že se tak skutečně děje.
autor Erik Larkin, překlad Filip Brůcha | Internet a komunikace |
Komentáře