StarCounter: nejpoužívanějším prohlížečem Google Chrome

Společnost Google zaznamenala výrazný úspěch na poli webových prohlížečů. Google Chrome se totiž stal nejužívanějším na světě a předstihl tak Internet Explorer od Microsoftu.

StarCounter: nejpoužívanějším prohlížečem Google Chrome


Informace přišla na základě dat od irské firmy StarCounter, která se na síti zabývá měřením trendů. Její údaje hovoří jasně – průměrné používání Google Chrome v týdnu od 14. do 20. května dosáhlo 32,8 %, zatímco u konkurenčního Internet Exploreru (IE) činilo jen 31,9 %. Ačkoli se podařilo prohlížeči od Googlu předehnat IE již dříve, teď se poprvé držel ve statistikách na špici celý týden.

Podle údajů společnosti StarCounter zaujal třetí místo prohlížeč Firefox společnosti Mozilla s podílem 25,5 %, následovaný Safari od Applu se 7,1 % a Operou s 1,7 %.

Chrome a IE vedou tento měsíc velmi vyrovnaný souboj, když je ve sledovaném období dělily jen setiny procentního bodu. Ovšem trendy ve prospěch prvního jmenovaného prohlížeče jsou zřetelné – v týdnu od 7. do 13. května začal prohlížeč od Microsoftu porážet, v pondělí činil jeho podíl 31,9 % oproti 31,5 % u IE.

Jiné společnosti zabývající se analýzami používání internetu však vidí stále na prvním místě Internet Explorer. Podle americké společnosti Net Applications používalo v dubnu IE 54,1 % uživatelů, kdežto Chrome jen 18,9 % a Firefox 20,2 % (podle údajů od SkiCounteru Chrome předehnal Firefox již před šesti měsíci).

Na druhou stranu se ví, že za rozdílnými výsledky obou analytických firem stojí různé techniky měření. Net Applications vztahuje svá data k jednotlivým zemím, aby byla schopna zohlednit, že nemá dostatečné množství údajů z Číny. Net Application se u Google Chrome dále soustředí na „pre-renderované“ stránky, které uživatelé ve skutečnosti nikdy nevidí. Podobně tak nečiní ani StarCounter, který jednoduše počítá požadavky jednotlivých prohlížečů na zobrazení konkrétních stránek.

Výsledkem tedy je, že čísla od NetApplicatin jsou pro IE vždy vyšší než ta, s nimiž přichází StarCounter – primárně proto, že čínští uživatelé v drtivé většině používají IE a lidí s Google Chrome v počítači je tedy vždy významně méně. Není proto překvapením, že společnost Microsoft výzkum od NetApplication vždy vyzdvihovala a že naopak jako zkreslené označovala výsledky od StarCounteru.

První beta verze Google Chrome byla podle dostupných informací k dispozici v záři roku 2008 s podporou 43 jazyků. Stabilní verze pak přišla o tři měsíce později. Od letošního května je k dispozici stabilní verze 19.0.

Prohlížeč Microsoftu začal operovat v roce 1995 (pod názvem Microsoft Internet Explorer) a od té doby prodělal řadu změn. Od verze 7.0. začal podporovat otvírání stránek na kartách místo v samostatných oknech a od té doby to dotáhl k verzi 9.0, která již podporuje protokoly potřebné pro Web 2.0.Komentáře