Startup hodlá nabízet lepší alternativu k Akamai

Společnost Instart Logic si vybrala za soupeře Akamai a Amazon Cloudfront a tvrdí, že její služba dokáže u bezdrátových zařízení zkrátit dobu nahrávání stránek a aplikací na polovinu.

Startup hodlá nabízet lepší alternativu k Akamai


Společnost Instart Logic tvrdí, že dokáže drasticky zredukovat čas, který vnímáme jako čekání na webové aplikace. Služba by v nejhorším případě měla fungovat stejně rychle jako její konkurence, pokud bude situací donucena vrátit se k technikám CDN (Content delivery network). Tolik prohlášení Manava Mitala, výkonného ředitele Instart Logicu.

Konkurence zlepšuje výkon aplikací a webových stránek tím, že obsah umisťuje blíže ke klientům, kteří jej spouští. Jak ale říká Bob Gill, analytik společnosti Gartner, slabinou jejich řešení je to, že je stále nezbytné stáhnout celý zobrazovaný obsah, aby k jeho zobrazení vůbec došlo.

Klíčovou inovací v řešení InstartLogicu je HTML5 NanoVisor, algoritmická procedura napsaná v jazyce Javascript. Tasbírá informace o tom, jakým způsobem se aplikace přenáší do prohlížeče na straně klienta. Na jejím základě AppSequencer běžící ve firemní síti Instart Logicu analyzuje, jakým způsobem jsou jednotlivé části aplikací nebo webových stránek odesílány. AppSequencer potom vlastní obsah fragmentuje a rozhoduje, co bude posláno s jakou prioritou v jakém čase.

Díky tomu může uživatel pracovat s výsledky či interagovat s webovou stránkou ještě dříve, než dorazí sekundární fragmenty, které budou potřeba až později a při běžném postupu se na ně čeká zbytečně. První uživatel, který přistupuje k nové stránce, samozřejmě používáním NonoVisoru a AppSequenceru nic nezíská, protože systém musí nejdříve získat data, která použije pro inteligentní posouzení nutnosti fragmentace a způsobu určení priorit. Ale v průběhu času by se rychlost práce následujících uživatelů měla postupně zlepšovat.

Podle materiálů firmy Instart Logic by plné neakcelerované stažení obsahu nemělo trvat déle než při klasických algoritmech a technikách CDN (sítě pro doručování obsahu), které používá například Akamai nebo Amazon CloudFront, ale uživatelé budou moci začít pracovat dříve. Například fotografie na webové stránce se může nejdříve zobrazit v menším rozlišení a teprve následně se pomaleji stáhnout v rozlišení plném. Tento přístup se dá přirovnat k prokládaným grafickým formátům, které nejprve transportují a zobrazují liché řádky a teprve na to sudé. To ovšem předpokládá, že webová stránka grafiku připravenou v tomto formátu již obsahuje.

Jedním z prvních uživatelů je Disruptor Meam, který Instart Logic používá pro svou hru Game of Thrones Ascent. Podle jeho zkušeností při stejných cenových relacích, jako nabízí například Akamai, je subjektivně vnímaná rychlost až o 75 procent vyšší.

Úvodní foto: © vladgrin - Fotolia.com


Komentáře