Symbian bude možná spolupracovat s Googlem

Nigel Clifford, CEO společnosti Symbian, potvrdil, že budoucí spolupráce s Googlem není vůbec vyloučena. Naopak je prý možné, že dojde ke kooperaci na úrovni aplikací nebo dokonce i v oblasti samotného operačního systému.Nigel Clifford, CEO společnosti Symbian, potvrdil, že budoucí spolupráce s Googlem není vůbec vyloučena. Naopak je prý možné, že dojde ke kooperaci na úrovni aplikací nebo dokonce i v oblasti samotného operačního systému.

Podle jeho slov na konferenci v Tokiu má jeho firma s Googlem dobré vztahy. Symbian byl podle něj první mobilní platformou, na které byly k dispozici aplikace Google pro hledání na internetu a v mapách. Google však na prohlášení o možné spolupráci zatím nijak nereagoval.

V současnosti se však situace komplikuje tím, že Google se po vypuštění své mobilní platformy Android stane konkurentem Symbianu a to by mohlo vést k problémům v další vzájemné spolupráci.

V uplynulém měsíci totiž Nokia, která vlastnila majoritní podíl v Symbianu ohlásila, že hodlá koupit zbytek této firmy a současně založit nadaci Symbian,což bude nové uskupení zaštítěné několika významnými společnostmi z oblasti mobilní komunikace. Součástí tohoto kroku pak mát být spojení tří existujících platforem S60, UIQ a MOAP do jedné a také změna Symbianu v open source projekt. Více o této události si můžete přečíst v článku Nokia chce zamíchat trhem smartphonů, Symbian bude open source!

Nigel Clifford dodává, že díky změně v open source bude moci Symbian přivítat mnohem více vývojářů a nikomu nebude bráněno, aby se připojil k ideálům, se kterými je nová nadace zakládána. Dále potvrdil, že změna je reakcí na rostoucí konkurenci na trhu mobilních platforem a právě změna Symbianu v open source projekt usnadní práci jak vývojářům, tak i výrobcům mobilních přístrojů.

Tím však Symbian prakticky plní účel, za kterým měl být původně vydán Android od Google. Spojení sil těchto dvou společností by pak pomohlo upevnit jejich pozice na trhu, zatímco díky vzájemné konkurenci bude docházet ke zbytečné fragmentaci v oblasti mobilních platforem.

Nicméně pozice Symbianu je v současnosti lepší v tom, že má za sebou již roky vývoje a širokou podporu jak výrobců, tak i sympatie uživatelů a Clifford je přesvědčený, že pozice Symbianu je díky jeho historii i současným změnám prakticky neotřesitelná. „Tuto bitvu určitě vyhrajeme“, tvrdí CEO Symbianu, ale jen čas ukáže, zda má skutečně pravdu.
Nenechte si ujít:
Nokia chce zamíchat trhem smartphonů, Symbian bude open source

Nokia je na špici vývoje smartphonů, tvrdí analýza

Microsoft: Symbian jako open source bude mít problémy

Google odhaluje novou mobilní platformu

Nové mobilní technologie zásadně změní náš život!

iPhone vytlačuje z trhu konkurenční smartphony

Více informací o aktuální situaci ohledně Symbianu najdete v článku Analýza: Symbian změní mobilní svět na open source.

Zdroj: Infoworld.com


Komentáře