Synchronizace budoucnosti: Microsoft přestavuje Enterprise State Roaming

Nová služba Microsoftu Enterprise State Roaming (ESR) vyžaduje cloudovou službu Azure Active Directory a umožní lepší možnosti úprav nastavení samotné synchronizace.

Synchronizace budoucnosti: Microsoft přestavuje Enterprise State Roaming


Microsoft uvolnil preview nové služby, jejíž specifika poprvé odhalil už před devíti měsíci. Jde o systém pro podniky na synchronizaci dat nazývaný „Enterprise State Roaming“ (ESR). Jeho schopnosti se přímo vážou k Azure AD Premium, komerčním cloudovým úložištěm. V základu umožňuje sloužit jako cloudová varianta Active Directory, která je pro Windows Server.

ESR zmínil Microsoft poprvé v květnu 2015, kdy popsal několik služeb spjatých s Azure AD. ESR má sloužit jako podniková varianta synchronizace nastavení dostupných nejen ve Windows 10, ale také ve Windows 8 a 8.1. Vlastně silnější, vylepšená varianta produktu pro běžného uživatele.

Na rozdíl od základní Windows 10 služby ale ESR zachází se synchronizací poněkud chytřeji. Umožňuje administrátorům vybrat si, co přesně se bude synchronizovat, komu a na jaká zařízení.

„Toto [ESR] je velice odlišné od základní roamingové technologie ve Windows 10,“ řekl Miller. „[IT administrátoři] říkali ‘musím to rozebrat, pokud to mám použít.‘“

Příklad: Aplikace licencované společností se synchronizují jen na přístrojích vlastněných společností; podobná funkčnost je zajištěna i u firemních Wi-Fi hesel, nastavení Internet Exploreru apod.

Náhled na ESR vyžaduje Windows 10, konkrétně listopadovou aktualizaci 1511 – a také předplatné Azure AD Premium. Samotné Windows musí být propojeny s Azure AD, nebo alespoň mít nainstalovaný Active Directory, nastavený na automatickou registraci s Azure AD.

Azure AD Premium stojí 6 dolarů měsíčně, tedy necelých 150 korun. Nejčastěji ho společnost získá spolu s licencí na Enterprise Mobility Suite, která Azure AD Premium nabízí jako součást balíčku.

Microsoft zlehka tlačí na firmy, aby začaly užívat Azure AD v rámci přechodu na Windows 10, naznačil Miller. Ale proces to nebude rychlý, neboť cloudová úložiště příliš dobře nefungují se zastaralými nebo téměř zastaralými edicemi Windows, jakou jsou stále velmi rozšířené Windows 7.

Různé profily na různých verzích Windows tradičně vytváří problémy pro malé i velké podniky. Je jedním z důvodů, proč se společnosti pokouší mít pouze jedinou standardizovanou platformu – dříve Windows XP, ještě nedávno Windows 7. Uživatelské profily na Windows 7 totiž musí běžet na Active Directory pod Windows Server 2008 R2 – a takto specifické nároky nejsou výjimkou.

„Ještě dlouho uvidíme smíšená prostředí,“ sdělil Miller v narážce na směsici fungovaní cloudového a na serveru umístěného Active Directory. Ale jak budou starší administrátoři mizet a Windows 10 se stane dominantním operačním systémem, Miller předpokládá, že Azure AD se stane pro podniky mnohem atraktivnějším.

Úvodní foto: Fotolia © Vladislav Kochelaevs


Komentáře