Telefónica O2 zrychlí internetové připojení nasazením VDSL

Společnost Telefónica O2 zveřejnila nové velkoobchodní ceníky platné od května 2011. Hlavní novinkou je nabídka technologie VDSL s maximální rychlostí downloadu 25 Mb/s a uploadu 2 Mb/s.


VDSL je moderní DSL technologie nabízející rychlejší přenos přes telefonní linky a redukuje limity staršího ADSL. Telefónica O2 konkrétně nasadí druhou generaci VDSL2 (ITU-T G.993.2), která využívá šírku pásma až 30 MHz a má teoretickou přenosovou rychlost až 100 Mb/s. Nicméně v praxi jsou tyto hodnoty značně nižší a klesají hlavně s délkou vedení. Telefónica O2 navíc slibuje rychlost 25 Mb směrem k uživateli a 2 Mb od něj jen do vzdálenosti 1,3 km od ústředny.

Telefónica také v nových cenících pozměnila nabídku ADSL – do velkoobchodní nabídky internetového připojení konkrétně přidala rychlosti 2 Mb/256 kb a 6 Mb/512 kb a také lehce snížila ceny (zda se nižší cena ale promítne i do cen pro koncové zákazníky není zaručeno). V každém případě se ale díky tomuto kroku opět o něco zlepšují možnosti pro rozšíření vykorychlostního internetu v ČR, neboť v tomto směru výrazně zaostáváme za průměrem EU. O2 bude také moci lépe konkurovat nabídce např. od UPC, která zahnuje i službu s rychlostí přenosu až 100 Mb/s (více o jejím fungování v praxi najdete v našem dřívějším článku Test: UPC Fiber Power 100 – stává se připojení 100 Mb/s mainstreamem?).

Pro využití technologie VDSL bude možné využít stávající kabelové vedení, ale zákazníci si budou muset pořídit nové modemy. Ještě před oficiálním datem uvedené nové služby na trh, které je konkrétně stanoveno na 9. května 2011, bude Telefónica O2 službu testovat, pravděpodobně i s některými svými partnery.Komentáře