Twitter investuje do výzkumu aktivismu na sociálních sítích

Deset miliónů dolarů investuje Twitter do laboratoře MIT, jejímž cílem je vytvořit platformu pro spolupráci lidí při řešení společenských a politických otázek.

Twitter investuje do výzkumu aktivismu na sociálních sítích


Laboratoř pro sociální informatiku zřízená v rámci MIT Media Lab dostane přístup ke kompletnímu archivu Twitteru i všem veřejným tweetům.

Decentralizované digitální sítě jsou podle MIT Media Lab mnohem vhodnějším nástrojem pro narušení starých společenských a politických hierarchií než budování systémů, které by je přímo nahradily. Laboratoř bude zkoumat potenciál sociálních sítí změnit veřejnou sféru tím, že poskytne nástroje pro spolupráci institucí a jednotlivců při řešení společenských problémů.

Data z Twitteru laboratoři poskytne analytická společnost Gnib, kterou Twitter získal letos v dubnu. Výzkumníci z MIT se budou probírat obrovským množstvím tweetů a za použití moderních technik se budou se snažit najít určité vzorce a spojení. Podle Twitteru je pak jedním z cílů i porozumět tomu, jak různá hnutí vlastně vznikají

Twitter již v únoru představil pilotní projekt nazvaný Twitter Data Grants, prostřednictvím kterého chce vybraným výzkumným institucím poskytnout svá data. Programu se již zúčastnili například vědci zkoumající účinnost kampaní na Twitteru na včasné odhalení rakoviny.

V dubnu Twitter uvedl, že svá data poskytl již šesti institucím na čtyřech různých kontinentech. Patří mezi ně nizozemská University of Twente, britská University of East London nebo Národní institut informačních a komunikačních technologií v Japonsku.


Úvodní foto: © bluedarkat - Fotolia.com


Komentáře