Úspěšná nasazení korporátního IoT

Vládní účely, technická infrastruktura i logistika stejně jako další obory zaznamenávají přínos internetu věcí (IoT). Uvádíme organizace z pěti vertikál, které procházejí transformací díky inovativnímu využití technologií IoT.

Úspěšná nasazení korporátního IoT


 

Spotřebitelské balené zboží

Sektor spotřebitelského baleného zboží (CPG) také zaznamenal úspěch při zavádění řešení založených na internetu věcí. Britská nápojová společnost Diageo, která stojí za skotskou whisky Johnnie Walker, začala používat „chytré láhve“ pro svou vlajkovou loď – whisky Johnnie Walker Blue Label.

Chytrá láhev je opatřena senzorickým štítkem vyrobeným pomocí technologie OpenSense společnosti Thinfilm Electronics. Dokáže detekovat zapečetěný a otevřený stav každé láhve. OpenSense využívá NFC funkci chytrých telefonů, což umožňuje společnosti Diageo odesílat personalizované zprávy zákazníkům, kteří si přečtou štítky pomocí svých chytrých telefonů.

Venky Balakrishnan Iyer, viceprezident pro digitální inovace v Diageo, uvádí, že přestože jejich firma vlastní velmi tradiční značky (mnoho z nich je 300 nebo 400 let starých), dochází s nimi k velkému množství digitálních interakcí.

„Jsou to lidé, kteří stojí v obchodech nebo v barech a přemýšlejí, jestli si koupí single malt nebo blend, highland nebo lowland,“ popisuje Balakrishnan.

Diageo zaznamenává miliony vyhledávacích dotazů na své značky, přičemž více než 50 procent z nich vzniká jen pár kroků od láhve v regálu. Inteligentní láhev je pokusem o usnadnění a formování této interakce.

Tato interakce nekončí po otevření láhve. „Víme, že nastala událost indikující otevření láhve,“ tvrdí Balakrishnan. „Naše komunikace se může změnit z rad spotřebiteli, kterou láhev koupit, na způsob, jak si daný produkt nejlépe vychutnat.“

Tento senzorický štítek má také využití v dodavatelském řetězci. Štítky umožňují sledování produktů v celém dodavatelském řetězci, v obchodě a v místě spotřeby. Senzorické štítky zůstávají čitelné i v případě, že došlo k poškození výrobní pečeti. To zajišťuje další úroveň zabezpečení, která chrání autentičnost produktu.

 

Příklady tuzemských nasazení průmyslového IoT

  • Zemědělství a potravinářství

Chytrá vinice je projekt, který pomocí malé monitorovací stanice zaznamenává základní veličiny důležité pro potenciální rozvoj patogenů napadajících vinnou révu. Stanice monitoruje relativní vlhkost vzduchu, množství srážek a teplotu, speciální aplikace pak vyhodnocuje podmínky a předem upozorní vinaře na zvýšenou pravděpodobnost výskytu charakteristických patogenů (plísní) napadajících vinnou révu.

To umožňuje pěstiteli používat chemické postřiky cíleně a vždy jen proti konkrétnímu patogenu, nikoli plošně a preventivně jako doposud. Aplikace má i funkci, díky které může posílat reporty a upozornění na Twitter. Vinice si tak sama „tweetne“, že bude potřeba postřik. V tuto chvíli prý monitoruje už desítky vinic v Evropě.

Firma Softech zase nabízíProBee, komplexní monitorovací systém, který pomocí senzorů zvuku, teploty, otřesů, GPS modulu, váhy a kamery dokáže poskytovat veškeré potřebné údaje o životě včelstva a stavu úlu.

Teplotní a zvukové senzory umějí například určit, v jaké životní fázi včelstvo je, zda a v jaké míře je v úlu včelí plod nebo jestli vůbec má včelstvo kladoucí a zdravou matku. Z rozdílných zvukových projevů včelstva je možné odvodit i přítomnost nákazy. Úlovou váhou se dá hlídat nejen množství medové snůšky, ale i množství zásob, které je v úlu pro včely na zimu.

Softech umožňuje zájemcům „poskládat“ si službu podle vlastního uvážení a jednotlivé senzory se poskytují samostatně. Služba obsahuje i aplikaci elektronické evidence práce se včelstvy, ve které si včelaři mohou vést veškeré záznamy.

 

  • Energetika

innogy začala svým zákazníkům nabízet novou aplikaci, pomocí které mohou sledovat aktuální spotřebu plynu a porovnávat ji s nastavenými zálohami.Data z plynoměru se přenášejí denně senzorem komunikujícím přes Sigfox. Životnost baterií v senzoru je v závislosti na umístění prý až deset let.

  • Odpadové hospodářství

Etnetera AppSatori vyvinula systém Wasty.eu – on-line řešení umožňující v reálném čase evidovat a plánovat sběr odpadového recyklovatelného i nerecyklovatelného materiálu pomocí IoT technologií v rámci konceptu smart city. Systém poskytuje aktuální a statistická data o stavu kontejnerů, a správci tak mohou optimalizovat svozové plány a zlepšovat služby občanům (mezi nejviditelnější změny patří zamezení přeplněnosti kontejnerů, a tím i případnému nepořádku okolo nich.).

Doprava

Komplexní řešení pro jednoduché sledování polohy vozidel na dopravní síti nabízí IoT.smart. Zařízení umístěné na pohybujícím se vozidle v daných intervalech zasílají informace o GPS poloze do vyhodnocovacího portálu.

Tam se všechny údaje použijí pro další zpracování, jako třeba evidence událostí (GPS poloha, rozjezd, zastavení), vyhodnocení nárazu a přenos informace o poškození nákladu nebo průběhu přepravy (prostoje, ujetá vzdálenost) či sledování dalších parametrů (teplota, porušení elektronické plomby) apod.

 

Tento příspěvek vyšel v Computerworldu 2/2018. Časopis (starší čísla i předplatné těch nadcházejících) si můžete objednat na adrese našeho vydavatelství.Úvodní foto: Adobe StockVyšlo v Computerworldu 2/2018
Komentáře