Uživatelé Google Apps mají novou možnost šifrování zpráv

Google představil službu, která umožní jeho firemním zákazníkům odesílat a přijímat šifrované e-mailové zprávy z mailových systémů třetích stran včetně řešení od Yahoo a Microsoftu.

Uživatelé Google Apps mají novou možnost šifrování zpráv


Google Apps Message Encryption (GAME) byl navržen speciálně pro Google Apps společností Zix Corp, která již více než deset let umožňuje svým předplatitelům odesílat šifrované e-maily. Podle šéfa Zix Ricka Spurra bude služba GAME nabídnuta Googlem přímo jeho (firemním) zákazníkům a portály nastavené pro přijímání a odesílání šifrovaných mailů mimo Google Apps budou běžet přímo u jednotlivých firem. „Nastavíme jim celý portál na míru,“ říká Spurr.

„Google rozhodne, zda je příjemce v systému či nikoliv,“ dodává Spurr. Google má již nějakou dobu vyvinutou metodu na šifrování e-mailů, ta však funguje pouze za podmínky, že příjemce i odesílatel jsou oba uživateli Google Apps. Současná služba Google Message Encryption stojí okolo pětatřiceti dolarů na uživatele na rok a GAME má podle všeho stát podobně.

Společnosti v řadě odvětví, jakými jsou například zdravotnictví či finanční služby, musí podle regulatorních požadavků šifrovat citlivé informace, a to především při jejich přenosu přes internet. Služba GAME, která šifruje zprávy i mimo Gmail, by tak mohla přimět další velké firmy k využívání cloudové služby Googlu. Celý systém má podle Zixu fungovat následovně:

  • Google bude mít zavedeno automatické skenování a šifrování, aby identifikoval citlivé informace. Pokud bude přítomnost citlivých informací zjištěna, bude odeslán šifrovaný e-mail za použití služby Zixu bez jakékoli očekávané interakce uživatele.

  • Odesílatel bude šifrování moci zapnout sám za použití klíčového slova dodaného Googlem (bude jednoduché, například „zašifrovat“).

  • U příjemců, kteří obdrží e-mail šifrovaný pomocí GAME, budou existovat dvě varianty. Pokud již budou předplatitelem Zixu, zpráva se automaticky dešifruje a její obsah se objeví příjemci čitelný bez jakékoli nutnosti dalšího zásahu (vkládání hesla či klíčového slova)

  • Příjemci, kteří nevyužívají šifrování e-mailů pomocí služeb Zixu bude šifrovaná zpráva dodána na bezpečný portál a následně jim bude zasláno oznámení o tom, kde a jak si ji mají zobrazit.

  • Podle expertů řada organizací novou nabídku Googlu díky nativní podpoře Google Apps využije a s trochou štěstí se dá čekat, že se podobné možnosti časem dočkají i běžní uživatelé Gmailu.

 

Úvodní foto: © fotogestoeber - Fotolia.com


Komentáře