Uživatelé mohou požádat o odstranění zastaralých dat z Googlu

Google začal přijímat požadavky evropských internetových uživatelů na vymazání odkazů vedoucích na webové stránky obsahující jejich osobní informace, které již nejsou platné.

Uživatelé mohou požádat o odstranění zastaralých dat z Googlu


Google tímto krokem reaguje na soudní rozhodnutí, podle kterého má každý občan některého z členských států Evropské unie právo na odstranění výsledků vyhledávání souvisejících nějakým způsobem s jejich jménem. Lidé mohou své žádosti podávat přímo u provozovatele dané vyhledávací služby, který posléze posoudí opodstatněnost žádosti. Proti rozhodnutí provozovatele se pak lze odvolat u soudu.

Soudní rozhodnutí se tedy netýká pouze Googlu, ale všech vyhledávacích služeb. Z verdiktu vyplývá, že uživatel může požádat pouze o odstranění těch výsledků, které se objeví po zadání dotazů obsahujících uživatelovo jméno. Současně musí jít o výsledky s uživatelem nijak nesouvisející či takové výsledky, které již nadále nejsou relevantní.

Google v pátek zřídil speciální formulář pro podání žádosti. Společnost v něm uživatele žádá, aby vložili URL potenciálně závadných odkazů, které se objeví ve výsledcích vyhledávání a které by uživatel rád odstranil. Uživatelé mohou žádost vlastním jménem i jménem druhých osob, které zastupují. Vždy však musejí uvést důvod, proč daný odkaz považují za irelevantní, zastaralý či jinak nevhodný.

Podle Googlu je formulář pouze součástí počátečního úsilí a v další fázi chce zlepšit spolupráci s úřady pro ochranu osobních údajů a dalšími organizacemi.

Rozhodnutí Evropského soudního dvoru vyvolalo obavy z možného narušení práva na svobodu slova a práva veřejnosti na informace. „Při implementaci budeme postupovat opatrně. Každý požadavek bude hodnocen individuálně a budeme se snažit najít rovnováhu mezi právem jednotlivců na soukromí a právem veřejnosti na informace a jejich šíření,“ píše Google v úvodu formuláře.

„I když web odstraníme z výsledků vyhledávání Google, stránka bude i nadále existovat a lze ji vyhledat přímo (na základě adresy URL webu) nebo prostřednictvím jiných vyhledávačů. Skutečnost, že se stránka nalézá v indexu Googlu, pouze znamená, že existuje někde na webu, nikoli že společnost Google její obsah schvaluje,“ upozorňuje dále Google. Primárně by tak měli uživatelé věc řešit s provozovateli webových stránek.

 

Úvodní foto: © NLshop - Fotolia.com


Komentáře