Varování: IPv4 adresy dojdou nejspíš už za pár dnů

Počínaje příštím týdnem by mělo skončit přidělování IPv4 adres. Poskytovatelé internetového připojení se budou muset přizpůsobit novějšímu standardu.


Organizace APNIC (Asia Pacific Network Information Centre) hodlá v nejbližší době požádat o přidělení dvou IPv4 bloků velikosti /8, které náleží asijsko-pacifické oblasti. Až se tak stane, zůstane volných už jen posledních pět bloků, které budou automaticky rozděleny mezi regionální internetové registrátory. Možná již od příštího týdne proto nebudou k dispozici žádné další IPv4 adresy.

Na neodkladný konec IPv4 adres přitom odborníci upozorňují dlouhou dobu. Zdá se však, že toto varování berou poskytovatelé internetového připojení a firmy na lehkou váhu. Přinejmenším neočekávali, že by k tomuto momentu mohlo dojít tak brzy. Pozornost se tak nyní upírá na nástupce zastaralého standardu, protokol IPv6. Ten má výrazně větší adresní prostor, který poskytne v podstatě neomezený počet unikátních adres. Přidělování IPv6 bude probíhat stejným způsobem, tedy s výjimkou bloků velikosti /12.

Novější standard reaguje na současné podmínky, kdy především na rychle rostoucích trzích jako jsou Čína a Indie roste počet mobilních zařízení s trvalým připojením k internetu. Přechod na IPv6 bude postupný, především podniky, včetně těch s dostatečným počtem IPv4 adres, by ale měly nový standard začít podporovat již nyní. Velkým testem pro IPv6 pak bude červnová akce IPv6 Day, které se zúčastní mnoho velkých společností včetně Googlu či Facebooku. Po dobu 24 hodin poběží stránky těchto firem jak na IPv4, tak i IPv6. Více o této akci najdete v článku IPv6 ovládne v červnu na den internet.Komentáře