Velká Británie zvažuje odpojování „pirátů“ od internetu

Ve Velké Británii budou od internetu odpojováni uživatelé, kteří nelegálně stahují filmy a hudbu, pokud dojde ke schválení návrhu na změnu legislativy.Ve Velké Británii budou od internetu odpojováni uživatelé, kteří nelegálně stahují filmy a hudbu, pokud dojde ke schválení návrhu na změnu legislativy.

Podle deníku Times by uživatelé porušující zákon nejprve obdrželi varování a poté by byli poskytovatelem internetového připojení od sítě odpojeni. Toto doporučení je součástí návrhu britského ministerstva kultury, médií a sportu na základě studie současného uměleckého průmyslu. Dokončení a schválení návrhu se očekává nejpozději tento měsíc. Uživatel porušující zákon by byl nejprve e-mailem upozorněn, že se dopouští nezákonného chování, pokud by s činností nepřestal, byl by mu přístup dočasně pozastaven. Posledním krokem by bylo jeho odpojení od internetu.

Dle tiskové mluvčí DCMS obdrželi novináři několik měsíců starý návrh, který sloužil k okomentování zúčastněnými osobami, třífázové opatření proti sdílečům již údajně není aktuální. Další informace k návrhu však odmítla podat.

Návrh předpokládá aktivní monitorování činnosti uživatelů u poskytovatelů připojení a následný zákrok na popud držitelů autorských práv. Společnosti zábavního průmyslu návrh schvalují, podle oponentů by však došlo k enormnímu zásahu do soukromí uživatelů a opatření by stejně nemohlo nelegálním aktivitám zabránit.

Poskytovatelé internetu ve Velké Británii nejsou v současnosti za přenášený obsah zodpovědní. Zákony na ochranu dat též providerům zabraňují zkoumání přenášených informací.

Asociace britských poskytovatelů internetu uvádí, že analýza dat není v současné době technicky možná. „Poskytovatelé nejsou schopni zkoumat a filtrovat každý datový packet procházející sítí, stejně tak, jako pošta není schopna otevírat každou obálku.“

Britská pobočka International Federation of the Phonographic Industry ve svém prohlášení zveřejnila, že doufá v pohotovou akci poskytovatelů vůči uživatelům porušujícím autorská práva.

Návrh přichází v době, kdy se evropské země přou o to, jak chránit majitele autorských práv před sdílením jejich produktů prostřednictvím P2P sítí, jakými jsou BitTorrent nebo eDonkey.
Francie od roku 2006 trestá neoprávněné sdílení až šesti měsíci odnětí svobody a pokutou až 30 000 Eur. Francouzské ministerstvo kultury též navrhlo odpojování sdílečů od internetu.

V České republice není stahování hudby a filmů pro osobní potřebu trestné, některé programy však při downloadu již stažené části nabízejí dalším uživatelům, což už porušením zákona je.
Nenechte si ujít:
Vstupem na území USA přicházíte o veškeré soukromí!

Internetové kavárny nahrávají pirátům

Microsoft zintenzivňuje kontroly počítačů s nelegálními Windows!

EU hodlá radikálně změnit náhled na pirátství

Hudební průmysl podal na 31.000 žalob

Sociální sítě, volby a počítačoví hráči budou v roce 2008 nejvíce v ohroženíKomentáře