Videokonferenční aplikace zaznamenávají rekordní růst

S přetrvávajícími restrikcemi souvisejícími s pandemií koronaviru stále více lidí pracuje na dálku. Aplikace určené pro produktivitu v práci zaznamenaly historický počet stažení.

Videokonferenční aplikace zaznamenávají rekordní růst


Popularita profesionálních komunikačních aplikací v březnu strmě vzrostla. Vyplývá to z dat společnosti App Annie zaměřené na tržní analýzy aplikací. Poté, co většina světových vlád přistoupila k restriktivním opatřením souvisejícím s koronavirovou pandemií, řada firem jim musela přizpůsobit své pracovní procesy. Víc zaměstnanců než kdykoliv v minulosti tak v těchto dnech pracuje z domova.

V návaznosti na tuto změnu logicky vzrostla poptávka po videokonferenčních nástrojích. Týden mezi 14. a 21. březnem tak zaznamenal historicky vůbec nejvyšší počet stažení aplikací určených pro produktivitu v práci – 62 milionů. Procentuálně se jednalo o 45% nárůst oproti předchozímu týdnu a o 90% nárůst oproti průměru období před nástupem pandemie.

Absolutně největší zájem byl o Zoom, významně si však polepšily také Teams od Microsoftu a Hangouts Meet od Googlu. V koronavirem nejvíce stižené Itálii byl počet stažení Zoomu v uvedeném týdnu pětapadesátinásobně vyšší než v průměrném týdnu závěrečného kvartálu uplynulého roku. V USA, Velké Británii a Francii souhrnná čísla překračovala dvacetinásobky.

„Tváří v tvář nejistému trvání sociální izolace mají videokonferenční aplikace potenciál široce ovlivňovat naše každodenní zvyky. Bourají vzdálenostní bariéry a podporují možnost pracovat a socializovat se relativně bezproblémově,“ uvádí ve zprávě App Annie jedna z autorek Lexi Sydow.

Jelikož v řadě zemí restriktivní opatření potrvají dál, neočekává se, že by obliba videokonferenčních aplikací v nejbližší době klesala. Dle Toma Eaglea z analytické společnosti Gartner poslouží současná zdravotní krize jako „katalyzátor pro přeměnu pracovní kultury a zvyklostí, pro které se stane charakteristická práce z domova“. V takovém nastavení se dle něj videokonferenční aplikace stanou nepostradatelnými. Pandemie prý ale jen akceleruje už nastartované procesy.

Čím globálnější stopu firmy zanechávají, tím víc se pracovní týmy stávají geograficky roztříštěnějšími a zároveň mobilnějšími. A jejich nároky na práci a komunikaci na dálku se už pár let pozvolna zvyšují. Jak data ukazují, poptávka po videokonferenčních nástrojích rostla už v měsících před krizí. Dle dřívějších průzkumů společnosti Gartner zaměstnanci videohovory trávili průměrně 11,7 hodin týdně. Téměř každý desátý oslovený pak jednáními na dálku stráví až 20 hodin týdně.

Úvodní foto: © strels - Fotolia.com


Komentáře