Otter.ai, společnost vyvíjející transkripci prostřednictvím umělé inteligence, spustila nový nástroj pro aplikaci Zoom. Otter Assistant se dokáže automaticky připojit k naplánovaným konferencím, nahrát je, dělat z nich zápisy a ty následně sdílet s dalšími účastníky, bez ohledu na to, zda se konference účastnili.
Nástroj dostupný uživatelům Business plánu Otter.ai byl vyvinut s cílem učinit Zoom konference produktivnější, jelikož jejich účastníci se díky němu mohou soustředit na obsah konferencí bez toho, aby se rozptylovali děláním poznámek. Pokud se některý z účastníků opozdí nebo potřebuje konferenci opustit předčasně, díky automatickému přepisu mluveného slova se může k obsahu vrátit zpětně ve formě psaného slova.
Dle Davea Michelse, analytika společnosti TalkingPointz, se sice zaměstnanci pozvolna vracejí do kanceláří, avšak ani v utvářejícím se hybridním pracovním prostředí nelze očekávat, že by setkávání ve virtuálním světě dramatičtěji ztratilo na významu.
„Stačí, aby byl vzdálený jen jediný kolega, aby videokonferenční nástroje měly smysl,“ říká Michels. „Proto jsou potřeba produkty a služby, které setkávání online zlepší a zefektivní.“
Otter Assistant se v praxi projevuje jako tichý účastník videokonference, připojený ze zařízení jejího tvůrce, viditelný všem ostatním tak, aby bylo jeho použití transparentní. Na svou „přítomnost“ navíc upozorní také zprávou v chatu konference. Pokud účastníci jeho použití shledají nežádoucím, zakladatel konferenční místnosti ho může z debaty odstranit stejným způsobem jako by odstranil lidského účastníka. A jelikož jde o nástroj, který se ke konferencím připojuje automaticky, na základě jejich naplánování v Google Kalendáři či v Microsoft Outlooku, má přístup i k těmto nástrojům.
„Zjednodušeně řečeno, takový asistent v zásadě umožňuje lidem účastnit se více konferencí najednou,“ hodnotí klady Otter asistenta Michels. „Přepis je dostupný okamžitě, takže člověk se nemusí spoléhat na hostitele konference, aby jim ho poslal.“
Po skončení konference webová aplikace Otter.ai (dostupná též na iOS a Androidu) navíc nabízí několik dalších funkcí pro spolupráci. Uživatelé mohou zvýraznit části přepisu, sdílet je, přidávat do něj obrázky nebo v něm vyhledávat dle klíčových slov. „Na začátku meetingu tak už nemusíte žádat některého z kolegů, ať dělá zápis.“