Všechno na cloud! Oracle významně mění svou strategii

Oracle představil přes dvě desítky nových cloudových služeb, které firemním uživatelům umožní přesunout na cloud v podstatě celou jejich infrastrukturu.

Všechno na cloud! Oracle významně mění svou strategii


 „Nyní můžeme konečně říci, že nabídka našich cloudových služeb je kompletní. Díky nástrojům, které dnes představujeme, můžete přesunout ze svých datových center na cloud Oraclu všechny aplikace," uvedl předseda správní rady a CTO Oracle Larry Ellison na včerejší konferenci.

Oracle včera představil celkem 24 nových platforem a cloudových služeb, díky nimž je podle Ellisona jediným poskytovatelem cloudu, který firmám nabídne v rámci své Oracle Cloud Platform kompletní řešení.

Na rozdíl od Oraclu se prý totiž konkurenční cloudové společnosti většinou soustředí pouze na poskytování jednoho druhu služeb: Salesforce.com se zaměřuje na softwarové služby, zatímco třeba Amazon na poskytování infrastrukturních služeb.

Nutno podotknout, že představitelé Oracle se proti cloudu v posledních letech vyhraňovali - samotný Ellison kdysi prohlásil, že cloud je jen „módní výstřelek“.

Mezi hlavní novinky, které Oracle představil, patří několik integrovaných cloudových služeb, jež firmám umožní přenést na cloud jejich kompletní infrastrukturu. Mezi tyto služby patří například nástroj umožňující vyvíjet a provozovat přímo na cloudu mobilní aplikace pro Android a iOS s názvem Mobile Cloud Services.

Vývojáři mohou nástroj využít k vývoji uživatelského rozhraní, stejně jako pro nastavení API pro výměnu dat. Kompletní vývoj probíhá ve webovém prohlížeči, tudíž není třeba instalovat speciální software na desktop každého vývojáře.

Další služba s názvem Integration Cloud Service umožňuje organizacím propojit jejich různé firemní aplikace a cloudové služby do jednoho unifikovaného systému. „Nic neinstalujete, jednoduše služby propojíte a máte to hotové,“ uvedl Inderjeet Singh z Oraclu.

Služba Business Intelligence Cloud Service pak od nynějška obsahuje nové nástroje určené k vizualizaci dat, které „jsou určeny spíše pro běžného firemního uživatele než pro ajťáka.“ Kromě toho nechybí ani služba určená pro zpracování big data.

Je zřejmé, že Oracle vidí v cloudu svou budoucnost. Minulý týden americký gigant oznámil, že příjmy z prodeje jeho softwarových licencí v posledním čtvrtletí v meziročním srovnání poklesly o 17 procentních bodů, zatímco příjmy z cloudových služeb o 29 procentních bodů vzrostly.

Cloudové služby Oracle v současné době zpracovávají 33 miliard transakcí denně pro více než 70 milionů uživatelů. Celkem je v devatenácti datových centrech Oracle rozmístěných v různých regionech světa uloženo přes 700 petabytů dat.

Úvodní foto: Fotolia © WavebreakMediaMicro


Komentáře