Výhled: Rok 2009 bude rokem rychlého Wi-Fi 802.11n

Rok 2009 by měl být podle zástupců společnosti Edimax ve znamení Wi-Fi postavené na IEEE 802.11n. Bude tak k dispozici rychlá a levná bezdrátová komunikace v místních sítích.Rok 2009 by měl být podle zástupců společnosti Edimax ve znamení Wi-Fi postavené na IEEE 802.11n. Bude tak k dispozici rychlá a levná bezdrátová komunikace v místních sítích.

Dle posledních odhadů by rok 2009 již měl být na trhu bezdrátových sítí ve znamení rychlé Wi-Fi postavené na IEEE 802.11n. Zájem jak koncových uživatelů, tak i firem roste zejména vzhledem k tomu, že Wi-Fi alliance již zahájila certifikační program.

Přestože totiž jde o stále ještě neschválenou normu standardizační komise IEEE (což je důvod, proč se některé firmy dosud zdráhaly uvést na trh zařízení využívající 802.11n), certifikace zařízení probíhá podle posledního návrhu (tzv. Draft 2.0), jehož základní technické parametry už zůstanou stejné. U Access Pointů se zde základem stala povinná podpora minimálně dvou antén a režim 3*3 MIMO se stal (vzhledem k vyšším nákladům) pouze volitelným. Z pochopitelných důvodů zůstala zachována zpětná kompatibilita s 802.11b/g i přesto, že se tím zvyšuje režie, která následně snižuje výkonnost systému.

Nové produkty se navíc již cenově velice přibližují produktům 802.11g, přestože je svou datovou propustností i dosahem několikanásobně převyšují. Uživatel má tedy nyní situaci ulehčenou. Ví, že za cenu jen nepatrně vyšší, získá produkt, který bude technologicky odpovídat situaci na trhu i za několik let. Navíc zmiňovaná zpětná kompatibilita s 802.11g umožňuje např. teď používat této normy a teprve za rok přejít k 802.11n.

Vzhledem k rychlému technickému vývoji je dobré občas kontrolovat stránky výrobce, zda zde není pro Access Point či kartu k dispozici novější verze ovládacího software, tzv. Firmware.Komentáře