Vyhledávač Blekko: Nové možnosti ve vyhledávání na webu

Na trhu s vyhledávači se objevil nový hráč. Nejde přitom jen o další z mnoha pokusů získat pozornost na trhu na úkor Googlu, ale o vážně míněnou alternativu k dnešním technologiím.


Vývoj nového vyhledávače se v pondělí dostal do fáze veřejného bety a každý tak má možnost si otestovat jeho schopnosti. Blekko není další kopií Googlu či Bingu. Jeho autoři se naopak rozhodli vydat naprosto odlišnou cestou. Vyhledávání v Blekko se liší přítomností tzv. slashtagů, které jednoduše přidáte k hledanému výrazu, díky čemuž by se vám mělo dostat konkrétnějších výsledků. Pokud tak například hledáte recenzi nového tabletu, zadáte jméno daného přístroje a přidáte slashtag /recenze. Bohužel, služba zatím funguje pouze v angličtině, proto je tagy nutné zadávat v tomto jazyce.

V tomto směru je jistým omezením i to, že je možné využívat jen předdefinovaných slashtagů. Těch je nyní několik stovek a ty nejpoužívanější jsou nabízeny v levém postranním menu. Do budoucna se sice počítá s navýšením tohoto počtu podle poptávky uživatelů, i tak však nebude možné pokrýt všechny oblasti. Není například možné použít slashtag pro zobrazení článků na dané téma na jediném webu. Tento problém přitom řeší i Google, kterému stačí zadat vyhledat iPad:computerworld.cz a zobrazí se všechny články o iPadu na našem serveru. V základním nastavení Blekko toto možné není. Ruku k dílu naštěstí může přiložit úplně každý, stačí se zaregistrovat a sami se můžete stát tvůrci slashtagů.

Autoři chtějí mít Blekko naprosto transparentní, vytvořili proto speciální tag /rank, díky kterému se mohou sami uživatelé přesvědčit o tom, jakým způsobem probíhá vyhledávání následní řazení výsledků. Jiný slashtag /seo je pak určen pro majitele webových stránek, kterým má pomoci v jejich optimalizaci pro vyhledávání. I takovým způsobem chce Blekko přilákat své první uživatele.

Potenciál má Blekko bezpochyby velký. Na druhou stranu je otázkou, jestli po takové službě vůbec existuje poptávka. Určitě tak, alespoň v dohledné době, nepůjde o nějakou hrozbu pro Google a spol. Rozhodně by se však mohl stát jejich šikovným doplňkem. Ani Google totiž není všemocný.Komentáře