Vyhledávač Google prošel jarní proměnou

Součástí tzv. jarních proměn, které společnost Google ohlásila v uplynulém týdnu, je i změna designu vyhledávače a rozšíření možností pro mobilní vyhledávání.


Na první pohled každého pravděpodobně zaujme změna grafického vzhledu, i když je otázkou, zda byla opravdu jednoznačně k lepšímu. Přepracování se ale dočkaly i funkce vyhledávače.

Po zadání hledaného výrazu se objeví nové kontextové menu po levé straně, které sdružuje prakticky hlavní funkce, jež jsou rychle dostupné z jednoho místa. Umožňuje přepínat mezi prohledáváním celého webu, novinek, blogů, knih, obrázků a dalších zdrojů. Z homepage zmizela možnost hledat výsledky jen v češtině, která se také přesunula do levého menu. Dále lze vybrat časové omezení doby, jak mají být vyhledávané zprávy staré a přibyla i podpora Google Squared, takže pokud tuto službu využíváte, uvidíte i seznam podobných dotazů na podobné téma. V praxi to vypadá tak, že pokud chcete najít např. reakce bloggerů na včerejší díl seriálu Ztraceni (Lost), vysílaného v USA, stačí zadat do pole vyhledávače klíčová slova „lost tv“, vybrat vyhledávání mezi blogy a omezit příspěvky na posledních 24 hodin.

Google také v rámci jarních změn přišel s inovovaným mobilním vyhledávacím rozhraním pro přístroje s OS iPhone a Android, ovšem tato funkcionalita se zatím týká jen anglické verze. I zde přibylo manu po levé straně, které nabízí stejné možnosti pro vyhledávání, jako standardní verze vyhledávače. Cílem Googlu je podle slov jeho zástupců nabídnout stejnou funkcionalitu i vzhled, ať uživatel k vyhledávači přistupuje z mobilního přístroje či z běžného PC.Komentáře