Vyřeší videoformát WebM spory kolem HTML5?

Na vývojářské I/O konferenci Google mimo jiné představil nový otevřený video formát založený na kodeku VP8. Mohlo by jít o první jednotný multimediální formát specifikace HTML5.


Podle Googlu je hlavním cílem projektu WebM vytvořit vysoce kvalitní otevřený video formát, který by byl každému volně k dispozici. Podporu projektu kromě Googlu (a tedy i prohlížeče Chrome) vyjádřili i společnosti Mozilla, Opera Software a především Microsoft. Pokud se jej povede úspěšně dotáhnout až do konce, mohlo by to výrazně urychlit přijetí specifikace HTML5.

Ještě donedávna se pro značkovací jazyk HTML5 počítalo s dvěma různými video formáty: H.264, podporovaným například Applem, a Ogg Theora, pro který se rozhodla Mozilla. Ta se nyní prostřednictvím vývojové verze Firefoxu 4 přiklonila i na stranu VP8 (WebM), takže ve Firefoxu jsou dostupné již dva otevřené formáty.

Mozilla dala od H.264 ruce pryč z důvodu nejisté licenční situace. To i přesto, že skupina MPEG-LA, která na formát dohlíží, uvedla, že si za jeho používání nebude účtovat žádné licenční poplatky. Volná dostupnost H.264 je však zaručena pouze do roku 2016. Poté se bude muset MPEG-LA opět rozhodnout, zdali formát zpoplatní nebo jej nechá volně k dispozici. Na obranu H.264 je však nutno podotknout, že z některých srovnání vyšel oproti Ogg Theora lépe, například co se kvality streamovaného videa týče.

Jestli podporu projektu WebM vyjádří podporu i Apple, zatím není jasné. Vzhledem k síle formátu je však možné očekávat, že ano. Projekt se navíc líbí i v Microsoftu, kde se s ním prý počítá pro nejnovější prohlížeč Internet Explorer 9.Komentáře